Latarnik Wyborczy: Na kogo głosować w wyborach do Europarlamentu 2019?

Latarnik Wyborczy: Na kogo głosować w wyborach do Europarlamentu 2019?
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.05.2019 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Latarnik Wyborczy" to proste narzędzie przygotowane Centrum Edukacji Obywatelskiej i uczelni SWPS oraz UW, które pomoże odpowiedzieć na pytanie: Na kogo głosować w wyborach do Europarlamentu 2019? Sprawdźcie jak to działa.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja 2019 roku. Kandydaci nie mówią wiele o ich stanowiskach względem rozwoju wspólnoty europejskiej czy tym, jakie kwestie będą dla nich najważniejsze. Dla osób, które nie interesują się mocno tematem na co dzień, decyzja o tym na kogo głosować w wyborach do Europarlamentu może nie być prosta. Z pomocą przychodzi "Latarnik Wyborczy".

Latarnik Wyborczy – co to jest?

"Latarnik Wyborczy" to prosty test, który przygotowało Centrum Edukacji Obywatelskiej i uczelniami SWPS oraz UW, który może pomóc nam w podjęciu decyzji na kogo głosować w wyborach. Narzędzie, na podstawie naszych odpowiedzi, może wytypować program której partii jest najbliższy naszym przekonaniom.

Obraz
© Materiały prasowe

Na kogo głosować? Zrób test Latarnik Wyborczy

Centrum Edukacji Obywatelskiej od 14 lat zbiera dane dotyczące programu wyborczego poszczególnych partii. W tym celu przed każdymi wyborami przygotowywane są zestawy pytań, które dotyczą aktualnych tematów życia publicznego. Pytania zadawane są sztabom wyborczym i na podstawie odpowiedzi polityków tworzony jest test Latarnika Wyborczego.

"Latarnik Wyborczy" jest także częścią europejskiej sieci VoteMatch. Dzięki tej współpracy program również umożliwia porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych z innych państw będących członkami Unii Europejskiej.

Jak zrobić test Latarnika Wyborczego?

Aby zrobić test Latarnika Wyborczego wystarczy wejść na tę stronę internetową. W trakcie testu, użytkownik będzie musiał ustosunkować się do 24 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych.Przy każdym stwierdzeniu można również przeczytać krótkie wyjaśnienie danej kwestii, tak by użytkownik miał pełniejszy obraz tematu, na jaki ma wyrazić opinię.

Obraz
© WP.PL

Aplikacja następnie porównuje odpowiedzi użytkownika z tymi udzielonymi przez komitety partyjne i pokazuje procentową zgodność deklaracji partii z odpowiedziami użytkownika.

Warto wspomnieć w tym momencie, że Koalicja Europejska jako jedyny komitet ogólnopolski nie przesłał w tym roku swoich odpowiedzi do Latarnika Wyborczego.

Zastanawiacie się na kogo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019? Latarnik Wyborczy pomoże w prosty sposób ustosunkować się do kluczowych kwestii dotyczących rozwoju Unii Europejskiej i porównać, do programu której partii najbliższe są nasze własne poglądy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także