Kurierzy DPD i InPost zmieniają zasady. Wszystko w obawie o koronawirusa

Kurierzy DPD i InPost zmieniają zasady. Wszystko w obawie o koronawirusa
Źródło zdjęć: © 123RF

23.03.2020 23:16, aktual.: 24.03.2020 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Epidemia koronawirusa rządzi się własnymi prawami. To bezprecedensowa sytuacja, więc stosuje się unikalne środki ostrożności. Pewnie zmiany zaszły też w doręczaniu przesyłek przez kurierów i do paczkomatów.

Inpost już od pewnego czasu regularnie informuje o zmianach. Niedawno ostrzegał o oszustwach SMS, ale nas bardziej interesuje kwestia wyższych standardów bezpieczeństwa związanych z epidemią. Dzięki nim można sporządzić protokół szkody online załączając zdjęcia. Firma zachęca też do zdalnego otwarcia paczkomatu aplikacją, aby nie trzeba było obsługiwać ekranu dotykowego paczkomatu, co zmniejsza ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wcześniej InPost zalecał też unikanie kontaktu bezpośredniego typu przekazywanie terminali i długopisów podczas składania podpisów (18 marca wdrożono system odbioru przesyłek kurierskich w oparciu o kod odbioru), czy przekazywanie przesyłek w drzwiach, a najlepiej przed domem, brak wiania się podaniem dłoni. Niestety przesyłki szybciej trafią do nadawcy - po 2 próbach doręczenia przez kuriera lub od razu po czasie spędzonym w paczkomacie bez odstawiania do punktu lub oddziału InPost.

DPD z większymi restrykcjami

DPD widać idzie dalej, o czym informował whatnext, ale podobne doniesienie mieliśmy również od jednego z naszych redakcyjnych kolegów. Nie jest to oficjalny komunikat firmy wystosowany na jej stronie, ale z relacji można wnioskować, że kurierzy firmy DPD nie mogą obecnie wchodzić na klatki schodowe czy zamknięte osiedla. Proszą o podejście do bramy na otwartej przestrzeni w celu odebrania paczki.

Nieodebrane przesyłki mają trafić znów do oddziału InPost, a później wrócić do nadawcy. Niestety nie wiemy ile prób doręczenia przewiduje DPD, może to być taka sama liczna jak w InPoście, ale też mniejsza ograniczająca się do jednego podejścia. Jeśli w najbliższym czasie planujemy różne paczki, to najlepiej zamówić je do paczkomatu.

Zapisz się na listę odbiorców naszego specjalnego newslettera o koronawirusie.

AKTUALIZACJA 24.03.2020

Otrzymaliśmy oświadczenie od rzecznika DPD Polska w sprawie nowych zasad związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa. Możecie zapoznać się z nim w nowym materiale z dzisiejszego dnia pod tym linkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)