Które miasto w Polsce ma najbezpieczniejsze Wi‑Fi?
18.06.2013 13:14, aktual.: 18.06.2013 15:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Specjaliści oceniają stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych jako dobry, martwi ich jednak dość duża liczba sieci otwartych, które nie posiadają żadnej ochrony.
Kaspersky Lab Polska prowadzi coroczne badanie stanu zabezpieczeń sieci Wi-Fi w polskich miastach od 200. roku. W edycji 2012/2013 badaniem objęto 11 miast: Bydgoszcz, Częstochowę, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawę oraz Wrocław. Łącznie przeskanowanych zostało 135 000 sieci bezprzewodowych na trasie o długości 616 kilometrów. Łączny czas badania wyniósł 70 godzin. Każde skanowanie przeprowadzane było przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z anteną dookólną, umieszczoną na dachu samochodu. Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci. Dzięki temu eksperci mieli pewność, że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.
Nie wszystkie miasta są jednakowo zabezpieczone - w niektórych działa olbrzymia ilość sieci pozbawionych jakichkolwiek form szyfrowania danych Zabezpieczenia stosowane w polskich sieciach Wi-Fi
Po przeskanowaniu 1. miast okazało się, że stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w polskich miastach jest dość dobry. Dominuje szyfrowanie WPA/WPA2, które jest obecnie najlepszą formą ochrony Wi-Fi dostępną w sprzęcie sieciowym. Cieszy także stosunkowo niski udział standardu WEP, który jest już przestarzały i do złamania go nie są wymagane specjalistyczne umiejętności czy wiedza - wystarczy zwykły laptop z oprogramowaniem, które można bezpłatnie pobrać z internetu.
Dość niepokojące jest to, że na przebadanej trasie wykryto łącznie niemal 3. 000 otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu. Gdyby jedna taka sieć przypadała na jednego mieszkańca, odpowiadałoby to miastu wielkości Cieszyna, a przecież eksperci z Kaspersky Lab Polska przebadali zaledwie ułamek wszystkich sieci bezprzewodowych w Polsce. Warto dodać, że otwarte hotspoty, które z założenia nie posiadają żadnych zabezpieczeń, stanowią poniżej jednego procenta tej liczby.
Najlepiej zabezpieczonymi miastami w Polsce okazały się kolejno:
- Wrocław - 65,34 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
- Szczecin - 62,95 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
- Poznań - 62,26 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2.
Wrocław, Szczecin i Poznań posiadały najwięcej sieci bezprzewodowych zabezpieczonych algorytmem WPA lub WPA2. Na chwilę obecną jest to najlepsze zabezpieczenie, jakie można zastosować w domowych routerach. Na uwagę zasługuje także Trójmiasto - działa tam niespełna 10 proc. sieci z przestarzałym standardem WEP, który obecnie nie oferuje wystarczającego bezpieczeństwa.
Miasta z najmniejszą liczbą sieci otwartych (bez żadnych zabezpieczeń) to:
- Szczecin - 17,58 proc. sieci otwartych,
- Toruń - 18,15 proc. sieci otwartych,
- Poznań - 19,21 proc. sieci otwartych.
Łatwo zauważyć, że Szczecin oraz Poznań posiadają najwięcej sieci zabezpieczonych najlepszymi dostępnymi metodami oraz jednocześnie najmniej sieci bez szyfrowania. Są to bardzo dobre wyniki i życzymy wszystkim, aby tak zabezpieczonych miast było coraz więcej. Mieszkańcom Szczecina i Poznania należą się duże brawa.