Które miasto w Polsce ma najbezpieczniejsze Wi‑Fi?

Specjaliści oceniają stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych jako dobry, martwi ich jednak dość duża liczba sieci otwartych, które nie posiadają żadnej ochrony.

Które miasto w Polsce ma najbezpieczniejsze Wi-Fi?
Źródło zdjęć: © Alessio Milan / CC

Kaspersky Lab Polska prowadzi coroczne badanie stanu zabezpieczeń sieci Wi-Fi w polskich miastach od 200. roku. W edycji 2012/2013 badaniem objęto 11 miast: Bydgoszcz, Częstochowę, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawę oraz Wrocław. Łącznie przeskanowanych zostało 135 000 sieci bezprzewodowych na trasie o długości 616 kilometrów. Łączny czas badania wyniósł 70 godzin. Każde skanowanie przeprowadzane było przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z anteną dookólną, umieszczoną na dachu samochodu. Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci. Dzięki temu eksperci mieli pewność, że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.

Nie wszystkie miasta są jednakowo zabezpieczone - w niektórych działa olbrzymia ilość sieci pozbawionych jakichkolwiek form szyfrowania danych Zabezpieczenia stosowane w polskich sieciach Wi-Fi

Po przeskanowaniu 1. miast okazało się, że stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w polskich miastach jest dość dobry. Dominuje szyfrowanie WPA/WPA2, które jest obecnie najlepszą formą ochrony Wi-Fi dostępną w sprzęcie sieciowym. Cieszy także stosunkowo niski udział standardu WEP, który jest już przestarzały i do złamania go nie są wymagane specjalistyczne umiejętności czy wiedza - wystarczy zwykły laptop z oprogramowaniem, które można bezpłatnie pobrać z internetu.

Dość niepokojące jest to, że na przebadanej trasie wykryto łącznie niemal 3. 000 otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu. Gdyby jedna taka sieć przypadała na jednego mieszkańca, odpowiadałoby to miastu wielkości Cieszyna, a przecież eksperci z Kaspersky Lab Polska przebadali zaledwie ułamek wszystkich sieci bezprzewodowych w Polsce. Warto dodać, że otwarte hotspoty, które z założenia nie posiadają żadnych zabezpieczeń, stanowią poniżej jednego procenta tej liczby.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Najlepiej zabezpieczonymi miastami w Polsce okazały się kolejno:

  1. Wrocław - 65,34 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  2. Szczecin - 62,95 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  3. Poznań - 62,26 proc. sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2.

Wrocław, Szczecin i Poznań posiadały najwięcej sieci bezprzewodowych zabezpieczonych algorytmem WPA lub WPA2. Na chwilę obecną jest to najlepsze zabezpieczenie, jakie można zastosować w domowych routerach. Na uwagę zasługuje także Trójmiasto - działa tam niespełna 10 proc. sieci z przestarzałym standardem WEP, który obecnie nie oferuje wystarczającego bezpieczeństwa.

Miasta z najmniejszą liczbą sieci otwartych (bez żadnych zabezpieczeń) to:

  1. Szczecin - 17,58 proc. sieci otwartych,
  2. Toruń - 18,15 proc. sieci otwartych,
  3. Poznań - 19,21 proc. sieci otwartych.

Łatwo zauważyć, że Szczecin oraz Poznań posiadają najwięcej sieci zabezpieczonych najlepszymi dostępnymi metodami oraz jednocześnie najmniej sieci bez szyfrowania. Są to bardzo dobre wyniki i życzymy wszystkim, aby tak zabezpieczonych miast było coraz więcej. Mieszkańcom Szczecina i Poznania należą się duże brawa.

internetbezpieczeństwokaspersky lab

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)