Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]

Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]

Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]
Źródło zdjęć: © MPG / ESO
09.10.2019 08:06, aktualizacja: 17.07.2020 21:10

Naukowcom po raz pierwszy udało się uchwycić w wysokiej rozdzielczości narodziny niezwykłego układu podwójnych gwiazd. Wczesne stadium formowania się "kosmicznego precla" wygląda spektakularnie.

Chociaż Ziemia krąży wokół pojedynczej gwiazdy, to we wszechświecie wiele z nich jest zgrupowanych w niewielkie układy gwiezdne. W takich "rodzinach" dwie lub więcej gwiazd są powiązane ze sobą grawitacyjnie.

Takim układem binarnym jest właśnie [BHB2007] 11, w którym z pomocą teleskopów ALMA udało się uchwycić formowanie się dwóch gwiazd na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wizualizację tego procesu możecie zobaczyć na poniższym wideo:

[BHB2007] 11 znajduje się na obrzeżach mgławicy Barnard 59, ok. 600 lat świetlnych od obłoków międzygwiezdnego pyłu znanych jako Mgławica Fajka. Obserwacje prowadzone w układzie [BHB2007] 11 skomentował Felipe Alves z MPE, współautor badań prowadzonych na niemieckim Instytucie Maxa Plancka:

- Widzimy w nim dwa kompaktowe źródła, które naukowcy interpretują jako dyski okołogwiazdowe wokół dwóch młodych gwiazd. Taki dysk to pierścień pyłu i gazu otaczający młodą gwiazdę.

Jak wyjaśnia naukowiec, gwiazda, dzięki działaniu siły grawitacji, może akreować (przyciągać) materię wokół siebie i dzięki temu rosnąć. Astronomowie widzieli już zarys zagadkowych struktur otaczających [BHB2007] 11, ale to ostatnie odkrycie pozwoliło im zajrzeć do środka układu, odsłaniając skomplikowaną sieć włókien i pyłu wokół dwóch jasnych kropek.

Naukowcy nie kryją zadowolenia, że obserwacje te zgadzają się z teoriami mówiącymi o tym, w jaki sposób rodzą się układy podwójne. Zauważają, że przed nimi wciąż wiele badań, ale wyniki są już obiecujące.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)