Korzystałeś z tego kalendarza? Mogłeś kopać kryptowaluty

Korzystałeś z tego kalendarza? Mogłeś kopać kryptowaluty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

13.03.2018 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple wpuściło do swojego cyfrowego sklepu aplikację, która pomagała wydobywać krypowaluty. Teoretycznie za zgodą użytkownika. Słowo klucz: teoretycznie.

Za dodatkowe funkcje w aplikacji kalendarzowej Calendar 2 na iOS trzeba było zapłacić. Twórcy zdecydowali jednak, że mogą zaoferować płatne opcje pod warunkiem, że użytkownik wyrazi zgodę na wydobywanie kryptowalut. A konkretnie udostępnienie mocy urządzenia, by energia została użyta do kopania.

Sytuacja wydawała się uczciwa. "Opłata" jest pobrana, tyle że użytkownik płacił nie pieniędzmi, a mocą swojego urządzenia. I to nie całą, jak w przypadku wirusów, gdzie szkodliwe oprogramowanie może "zjeść" całą baterię. Ba, wówczas kopanie odbywa się z pełną mocą, co może doprowadzić do spalenia telefonu.

Jednak jak pisze serwis myapple.pl, aplikacja kopała kryptowaluty nie tylko wtedy, gdy użytkownik wyraził na to zgodę. Zrezygnowanie z dodatkowych, płatnych funkcji czy opłacenie abonamentu i tak nie powstrzymywało programu przed wydobywaniem kryptowalut. Na dodatek aplikacja robiła to z większą mocą, niż zapewniali twórcy. Autorzy obiecali, że wykorzystane zostanie 10-20 proc. mocy obliczeniowej procesora, ale według opinii użytkowników obietnicy nie udało się dotrzymać.

Aplikacja została wycofana App Store. Pytanie jednak, dlaczego w ogóle w cyfrowym sklepie się znalazła i została zaakceptowana.

Twórcy zapowiedzieli, że zrezygnują w nowej wersji z "kopalnianych" funkcji swojej aplikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)