Trwa ładowanie...

Nowy wirus może spalić twój smartfon

A przyczyną zniszczenia są kryptowaluty. Jednak nie tylko z tego powodu nowo odkryte zagrożenie jest bardzo niebezpieczne.
Share
Nowy wirus może spalić twój smartfon
Źródło: Materiały prasowe
d4gvo77

Infekcja trojana Loapi następuje poprzez kliknięcie banera reklamowego i pobranie fałszywego antywirusa lub aplikacji zawierającej treści dla dorosłych - informują eksperci do spraw bezpieczeństwa z Kaspersky Lab.

Wirus Loapi natychmiast chce uzyskać kontrolę nad urządzeniem. Ofiara po zainstalowaniu fałszywej aplikacji zasypywana jest prośbami o nadanie uprawnień administratora. Każda odmowa skutkuje wyświetlaniem kolejnych powiadomień. Użytkownik nie ma wyjścia - musi wyrazić zgodę.

Próba wycofania uprawnień lub skasowania fałszywych aplikacji spełznie na niczym. Loapi albo zablokuje urządzenie, albo uzna prawdziwego antywirusa za szkodliwe oprogramowanie i zażąda usunięcia.

d4gvo77

Zgodnie z nową modą, jedną z funkcją Loapi jest kopanie kryptowalut. Wirus robi to z pełną mocą, więc smartfon może się zwyczajnie przegrzać i spalić.

“Podczas naszego badania bateria testowanego smartfona ugotowała się w ciągu 48 godzin od momentu zainfekowania - donoszą badacze z Kaspersky Lab.

Na tym szkodliwa działalność Loapi się nie kończy. Wirus może wyświetlać niechciane reklamy, zapisywać do płatnych subskrypcji czy wykorzystać telefon do przeprowadzania ataków DDoS.

d4gvo77

Twórcy złośliwego oprogramowania mogą w każdej chwili dodać nowe funkcje - np. w zamienić go w program żądający okupu lub szpiegujący czy w trojana bankowego, wykradającego dane wykorzystywane do logowania w serwisach bankowych.

Jak chronić się przed takimi wirusami? Przede wszystkim ściągać sprawdzone aplikacje, z potwierdzonych źródeł, jak Google Play. Przed instalacją warto przeczytać komentarze i sprawdzić oceny programu.

d4gvo77

Podziel się opinią

Share
d4gvo77
d4gvo77
Więcej tematów