Trwa ładowanie...
d4cyrpo

Nowy wirus może spalić twój smartfon

A przyczyną zniszczenia są kryptowaluty. Jednak nie tylko z tego powodu nowo odkryte zagrożenie jest bardzo niebezpieczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy wirus może spalić twój smartfon
(Materiały prasowe)
d4cyrpo

Infekcja trojana Loapi następuje poprzez kliknięcie banera reklamowego i pobranie fałszywego antywirusa lub aplikacji zawierającej treści dla dorosłych - informują eksperci do spraw bezpieczeństwa z Kaspersky Lab.

Wirus Loapi natychmiast chce uzyskać kontrolę nad urządzeniem. Ofiara po zainstalowaniu fałszywej aplikacji zasypywana jest prośbami o nadanie uprawnień administratora. Każda odmowa skutkuje wyświetlaniem kolejnych powiadomień. Użytkownik nie ma wyjścia - musi wyrazić zgodę.

Próba wycofania uprawnień lub skasowania fałszywych aplikacji spełznie na niczym. Loapi albo zablokuje urządzenie, albo uzna prawdziwego antywirusa za szkodliwe oprogramowanie i zażąda usunięcia.

d4cyrpo

Zgodnie z nową modą, jedną z funkcją Loapi jest kopanie kryptowalut. Wirus robi to z pełną mocą, więc smartfon może się zwyczajnie przegrzać i spalić.

“Podczas naszego badania bateria testowanego smartfona ugotowała się w ciągu 48 godzin od momentu zainfekowania - donoszą badacze z Kaspersky Lab.

Na tym szkodliwa działalność Loapi się nie kończy. Wirus może wyświetlać niechciane reklamy, zapisywać do płatnych subskrypcji czy wykorzystać telefon do przeprowadzania ataków DDoS.

d4cyrpo

Twórcy złośliwego oprogramowania mogą w każdej chwili dodać nowe funkcje - np. w zamienić go w program żądający okupu lub szpiegujący czy w trojana bankowego, wykradającego dane wykorzystywane do logowania w serwisach bankowych.

Jak chronić się przed takimi wirusami? Przede wszystkim ściągać sprawdzone aplikacje, z potwierdzonych źródeł, jak Google Play. Przed instalacją warto przeczytać komentarze i sprawdzić oceny programu.

d4cyrpo

Podziel się opinią

Share

d4cyrpo

d4cyrpo
Więcej tematów