Koronawirus w Polsce. Od 30 maja nowe zasady dotyczące m.in obowiązkowych maseczek

Koronawirus w Polsce. Od 30 maja nowe zasady dotyczące m.in obowiązkowych maseczek

Koronawirus w Polsce. Od 30 maja nowe zasady dotyczące m.in obowiązkowych maseczek
Źródło zdjęć: © Getty Images
27.05.2020 12:42

30 maja wchodzimy w kolejny etap odmrażania gospodarki. Nowe zasady bezpieczeństwa będą dotyczyły obowiązku noszenia maseczek, zachowania odstępu czy zachowania w miejscach publicznych. Otwarte zostaną też kina i siłownie.

Rząd rozpoczyna kolejny, czwarty już etap odmrażania gospodarki. W związku z tym zniesione będą kolejne ograniczenia dotyczące COVID-19, w tym zmienią się przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek.

Dystans społeczny albo maseczki

Od 30 maja zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, o ile jesteśmy w stanie zachować min. 2 metrowy odstęp. Oznacza to, że nie trzeba zasłaniać ust i nosa, np. jeżdżąc na rowerze, spacerując po plaży czy parku itp.

Jeśli na świeżym powietrzu nie możemy utrzymać minimalnego dystansu, to maseczkę należy włożyć dla wspólnego bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni się:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia);
 • osoby wspólnie mieszkające;
 • osoby niepełnosprawne.

Nosa i ust nie trzeba zakrywać przebywając w pracy (jeśli prawodawca zadbał o odpowiednie warunki sanitarne) oraz w restauracji (jeśli zajmujemy miejsce przy stoliku). Obowiązek noszenia maseczek lub chust obowiązuje nadal w:

 • środkach komunikacji miejskiej;
 • sklepach,
 • kinach i teatrach,
 • salonach masażu i tatuażu,
 • kościołach,
 • urzędach.

Limit osób w sklepach, na poczcie itp

Od 30 maja zniesiony zostaje również limit osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek.

Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Limity zostają zniesione także w przypadku uroczystości religijnych i pogrzebowych.

Co ważne w miejscach tych wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. W sklepie dodatkowo należy również dezynfekować ręce lub nosić jednorazowe rękawiczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne narzucone na lokale gastronomiczne.

Zgromadzenia i wesela

Od soboty, 30 maja będzie można również organizować zgromadzenia na świeżym powietrzu - limit w takim wypadku wynosić będzie 150 osób. Nadal jednak będzie trzeba zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy odstęp.

Od 6 czerwca można również organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których może wziąć udział do 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Ponowne otwarcie hoteli

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Ponowne otwarcie miejsc kultury i rozrywki

Od 6 czerwca ponownie otwarte zostaną również:

 • kina, teatry, opery, balet;
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki;
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuaż pod warunkiem, że zapewnione zostaną odpowiednie warunki sanitarne. Konkretne zalecenia zostaną podane w kolejnych komunikatach rządowych.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)