Koronawirus. Rusza produkcja polskiego testu. Na początek 150 tys.

Koronawirus. Rusza produkcja polskiego testu. Na początek 150 tys.
Źródło zdjęć: © PAN
Bolesław Breczko

10.04.2020 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nadchodzącym tygodniu powstanie 150 tysięcy testów na koronawirusa opracowanego przez polskich naukowców. O dopuszczeniu testu przez PZH poinformował Jarosław Gowin.

Test stworzył zespół 40 naukowców i doktorantów z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Według informacji Polskiej Akademii Nauk naukowcy to przede wszystkim młode osoby, które pracowały w ramach wolontariatu przez 3 tygodnie w dzień i w noc.

Prototyp testu był już gotowy 20 marca, dziś Jarosław Gowin podał informację o dopuszczeniu testu przez Państwowy Zakład Higieny i rozpoczęciu produkcji. Pierwsza partia obejmie 150 tysięcy testów, powstaną one z odczynników dostarczanych przez polskie firmy, a produkcją zajmie się Medicofarma z Radomia.

Test opracowany przez Polaków działa dwutorowo: sprawdza obecność regionu RNA zjadliwego szczepu wirusa wywołującego COVID-19 oraz sprawdza, czy próbka została pobrana od pacjenta prawidłowo. Test ma być też tani i kosztować zdecydowanie mniej niż obecne, których cena dochodzi do 400 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)