Koronawirus: grupa krwi może dać przewagę w walce z COVID-19. Nowe badania

Koronawirus: grupa krwi może dać przewagę w walce z COVID-19. Nowe badania

Grupa krwi ma znaczenie w przypadku zakażenia COVID-19
Grupa krwi ma znaczenie w przypadku zakażenia COVID-19
Źródło zdjęć: © Pexels
16.10.2020 12:38

Pojawiły się kolejne dowody, mówiące, że grupa krwi może mieć wpływ na to, jak dobrze organizm poradzi sobie z walką z koronawirusem. Naukowcy uważają, że osoby z grupą krwi 0 mogą mieć niewielką przewagę podczas tej pandemii.

O tym, że grupa krwi może mieć znaczenie w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz kolejne badania starają się rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, jaką przewagę dają poszczególne grupy krwi. 

O dwóch opublikowanych w tym tygodniu badaniach donosi Business Insider. Sugerują one, że osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem, a także mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego zachorowania w przypadku zakażenia. 

Pierwsze z nich wykazało, że pacjenci z grupą krwi 0 lub B chorujący na COVID-19 spędzali mniej czasu na oddziale intensywnej terapii niż ich odpowiednicy z grupami A lub AB. Rzadziej doświadczali niewydolności nerek i wymagali wentylacji. Jest to potwierdzenie i rozszerzenie wcześniejszych badań, które również wskazywały osoby z grupą krwi 0, jako bardziej odporne na COVID-19. 

Naukowcy przyjrzeli się 95 ciężko chorym pacjentom z COVID-19, którzy przebywali w szpitalach w Vancouver w Kanadzie od lutego do kwietnia. Potwierdzono, że pacjenci z grupą krwi 0 lub B spędzili średnio 4,5 dnia mniej na oddziale intensywnej terapii niż pozostali. 

Głębsza analiza poszczególnych przypadków wykazała, że pacjenci z grupą krwi A lub AB musieli być w 84 proc. przypadków podłączani do respiratora i częściej potrzebowali dializy. Wśród pacjentów z grupami krwi 0 i B tylko 61 proc. z przebywających na intensywnej terapii wymagało podłączeni do respiratora. 

- Pacjenci z grupami krwi A i AB mogą być narażeni na zwiększone ryzyko dysfunkcji narządów lub niewydolności z powodu COVID-19 niż osoby z grupami krwi 0 lub B - podsumowali autorzy badania, cytowani przez Business Insider.

Osoby z grupą krwi 0 mniej narażone na zakażenie?

Drugie nowe badanie wykazało, że osoby z grupą krwi 0 mogą być mniej narażone na zakażenie się koronawirusem w porównaniu z osobami z innymi grupami krwi. Zespół przebadał prawie pół miliona osób w Holandii i ustalił, że tylko 38,4 proc. z nich miało grupę krwi 0. 

To mniej niż wynosi procentowy udział osób z tą grupą krwi w całym kraju (41,7 proc), dlatego naukowcy uznali, że osoby te rzadziej chorują. Do podobnych ustaleń doszły też inne zespoły badawcze, na które powołuje się Business Insider. Nowe badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia i pozwalają lepiej zrozumieć, jak grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 oraz, które osoby są w grupie zwiększonego ryzyka.

Jednak pomimo rosnącej liczby dowodów Mypinder Sekhon, współautor badania z Vancouver, powiedział, że związek jest nadal wątły. 

- Nie sądzę, by grupa krwi wpływała na możliwość zakażenia się koronawirusem bardziej niż inne czynniki ryzyka; nie zmienia również aż tak znacząco współczynnika ryzyka wystąpienia poważnych objawów - powiedział w rozmowie z CNN. Dodał również, że osoby z grupą krwi A lub AB nie powinny wpadać w panikę, ale też te z grupą krwi 0 nie powinny być pewne, że nie zachorują.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)