Koronawirus dzieli się na dwa typy. Jeden z nich jest dużo bardziej agresywny

Koronawirus dzieli się na dwa typy. Jeden z nich jest dużo bardziej agresywny05.03.2020 11:51
Koronawirus dzieli się na dwa typy. Jeden z nich jest dużo bardziej agresywny
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Jak podaje agencja prasowa Reuters, badacze zidentyfikowali dwa rodzaje koronawirusa powodujące infekcję. Według wstępnych analiz, dzielą się na dwa typy. Jeden z nich jest zdecydowanie bardziej agresywny.

Kowonawirus SARS-CoV-2 (COVID-19) rozprzestrzenia się po całym świecie. Wczoraj pierwszy przypadek infekcji potwierdzono w Polsce, w szpitalu Zielonej Górze. Teraz naukowcy z School of Life Sciences na Uniwersytecie Pekińskim i Instytutu Pasteura z Szanghaju przy Chińskiej Akademii Nauk informują, że 70 proc. chorych "złapało" bardziej agresywny typ koronawirusa.

Naukowcy przebadali łącznie 103 próbki koronawiursa SARS-CoV-2. Po wstępnej analizie byli w stanie wyselekcjonować dwa szczepy. Jeden o nazwie "L" i drugi o nazwie "S". Ten pierwszy wykrywano aż w 70 proc. przypadków, a naukowcy stwierdzili, że zarażenie nim powoduje znacznie gorsze skutki, a choroba postępuje szybciej.

SARS-CoV-2 dzieli się na dwa typy - jeden atakuje dużo agresywniej

Koronawirus typu "S" stanowił też prawdopodobnie główne ogniwo wybuchu epidemii. Naukowcy na szczęście mają też dobre wiadomości. Częstotliwość występowania wirusa typu "S" znacznie spadła już na początku stycznia 2020 roku.

"Odkrycia te zdecydowanie potwierdzają pilną potrzebę dalszych natychmiastowych, kompleksowych analiz, które łączą dane genomowe, dane epidemiologiczne i zapisy kliniczne objawów pacjentów z chorobą koronawirusową 2019 (COVID-19)" - piszą naukowcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)