Kopie dysków Blu-ray w 3D pojawiają się w Internecie

Kopie dysków Blu‑ray w 3D pojawiają się w Internecie

Kopie dysków Blu-ray w 3D pojawiają się w Internecie
Źródło zdjęć: © DreamWorks
17.05.2010 15:01, aktualizacja: 17.05.2010 15:33

Liczący 37 GB obraz Blu-ray będącego do tej pory jedynie w pakiecie Samsunga 3D Starter Kit i załączonego do telewizorów 3D tej firmy dysku "Monsters vs Aliens" pojawił się już w Sieci.

Niemniej jednak ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania do odtwarzania nawet najbardziej zatwardziali fani 3. nie będą mieli z niego pożytku, ponieważ nie ma jeszcze żadnego z zapowiadanych odtwarzaczy obsługujących 3D, które są w przygotowaniu przez firmy Arcsoft (TotalMedia Theatre), Corel (WinDVD), CyberLink (PowerDVD Ultra) lub Sonic (Roxio CinePlayer BD).

Obraz
© (fot. DreamWorks)

Teraz jednak haker posługujący się pseudonimem alexpk opublikował instrukcję, która opisuje, w jaki sposób można rozłożyć wideo zakodowane za pomocą MPEG-4 Multiview Video Coding (MVC) dysku 3DBD na oddzielne strumienie dla lewego i prawego oka. Na internetowych platformach wymiany plików znajdują się już nagrane stereoskopowe wydania filmu, które można odtwarzać na komputerach PC.

Biorąc pod uwagę, że MVC jest jedynie nieznacznie zmodyfikowaną metodą kompresowania, branża filmowa powinna była liczyć się z tym, że coś takiego prędzej czy później nastąpi. Fakt, że coś takiego stało się jeszcze przed oficjalną premierą pierwszego filmu na 3DBD "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe", potwierdza najgorsze obawy przemysłu filmowego.

MVC rozszerza metodę kompresji wideo MPEG-4 AVC (H.264. o wydajne kodowanie treści stereoskopowych w taki sposób, że strumień wideo dla prawego oka jest zapisywany jednie jako różnica w stosunku do całkowicie przetworzonego obrazu dla lewego oka. Tradycyjne odtwarzacze Blu-ray obsługują strumień dla lewego oka, jedynie odtwarzacze zdolne do obsługi 3D mogą dekodować także rozszerzenie MVC dla prawego oka, tworząc w ten sposób obraz stereoskopowy.

W poście na forum na stronie Biohemmet.se alexpk wyjaśnia, że zmodyfikował dekoder z oficjalnego programu referencyjnego bazującego na MPEG-4 AVC (H.264) rozszerzenia MVC i w ten sposób zdekodował wcześniej wyekstrahowane strumienie wideo. Dekoder tworzy widok dla lewego i dla prawego oka w formacie RAW, w wyniku czego jedna minuta wideo w jakości 1080p równa się 10 GB danych (po 5 GB dla lewego i prawego oka). Instrukcja prowadzi przez kolejne etapy przetwarzania aż do gotowych plików wideo MKV dla lewego i prawego oka, przy czym ten pierwszy zawiera także ścieżkę dźwiękową. Takie pliki można odtwarzać na komputerze za pomocą Stereoscopic Playera albo Nvidia Stereoscopic 3D Video Playera.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)