Kondensator o wielkiej pojemności: czy powstaną elektryczne samochody ładowane w kilka minut?

Kondensator o wielkiej pojemności: czy powstaną elektryczne samochody ładowane w kilka minut?

Kondensator o wielkiej pojemności: czy powstaną elektryczne samochody ładowane w kilka minut?
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
21.04.2009 15:56, aktualizacja: 22.04.2009 09:00

Istotnymi zagadnieniami związanymi z zaopatrzeniem w energię elektryczną są nie tylko sposoby jej pozyskiwania, ale i gromadzenia. Konstruktorzy wciąż są zmuszeni do kompromisu: nie da się pogodzić dużej pojemności i wielkiej wydajności w dostarczaniu energii. Baterie przechowują wiele energii przy mniejszej wydajności, a kondensatory gromadzą niewiele energii, ale za to są wydajniejsze.

Naukowcy z uniwersytetu w Maryland skonstruowali właśnie kondensator, który spełnia oba warunki. Ich dokonania opisuje magazyn "Technology Review" w swoim wydaniu online. Chodzi tu wprawdzie dopiero o prototyp, który jeszcze nie nadaje się do masowej produkcji, ale pierwsze wyniki są bardzo obiecujące: urządzenie jest w stanie zgromadzić do 10. razy więcej energii niż zwykłe kondensatory o tych samych rozmiarach.

Jeśli ta koncepcja okaże się sukcesem, możliwe będzie przechowywanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne, i przesyłanie jej do sieci dopiero wtedy, kiedy będzie potrzebna. Z kolei dla samochodów elektrycznych może to oznaczać czas ładowania skrócony z ośmiu godzin do kilku minut – to tyle samo, ile dziś kierowcy potrzebują, aby zatankować benzynę.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)