Komputer wielkości pendrive za 25 USD

Komputer wielkości pendrive za 25 USD
Źródło zdjęć: © raspberrypi.org

18.05.2011 14:47, aktual.: 18.05.2011 14:59

Komputer wielkości pendrive kosztujący 25 USD skonstruował znany programista gier komputerowych, David Braben. Jest to jego propozycja dla międzynarodowego programu One Laptop Per Child - poinformowały serwisy technologiczne

Komputer wielkości pendrive'a, kosztujący 25 USD skonstruował znany programista gier komputerowych, David Braben. Jest to jego propozycja dla międzynarodowego programu One Laptop Per Child - poinformowały serwisy technologiczne.

David Braben, projektant i programista znanych gier, jak Rollercoaster Tycoon, skonstruował mini laptop, korzystając z dostępnych na rynku komponentów. Jego Raspberry Pi, stworzony przez prowadzoną przez Brabena organizację non-profit Raspberry Pi Foundation jest pełnowartościowym komputerem - pisze PC Magazine.

Obraz
© (fot. raspberrypi.org)

Wyposażono go w procesor ARM 1. 700 MHz, a więc wydajniejszy niż w wielu nowoczesnych smartfonach. Pamięć RAM to tani moduł 128 MB SDRAM. Obróbką wideo zajmuje się mały procesor graficzny, pozwalający na wyświetlanie obrazu z rozdzielczością maksymalną 1024x1080 pikseli, przy użyciu sterowników OpenGL ES 2.0. Rolę dysku twardego może spełniać karta microSD, której czytnik znajduje się po lewej stronie miniaturowej płyty głównej.

Jak podaje portal Daily Tech, komputer ma dwa wyjścia. Jedno to wyjście HDMI do wyświetlacza, drugie - wyjście microUSB do klawiatury i myszy. Jeśli klawiatura posiada własne dodatkowe wyjście USB wówczas istnieje możliwość zapisu danych na pendrive.

Komputer ma pracować pod kontrolą Ubuntu - jednej z dystrybucji Linuksa, ale może też działać pod kontrolą innego systemu operacyjnego. Jak informuje magazyn Technology Review, Braben rozmawia z trzema firmami, gotowymi wytworzyć dla Raspberry Pi w pełni funkcjonalny zestaw obudowy zawierający klawiaturę z touchpadem i wyświetlacz za 50-6. USD tak, aby cały zestaw kosztował mniej niż 100 USD. Braben uważa, że cały minilaptop z Raspberry Pi może znaleźć się w sprzedaży w ciągu roku.

Inicjatywa One Laptop Per Child jest prowadzona przez dwie fundacje. Pierwsza z nich, to amerykańska organizacja non-profit One Laptop per Child Association, Inc. (OLPC-A) z siedzibą w Miami. Jej członkowie-założyciele to m.in. AMD, eBay, Google, News Corporation, Red Hat i Marvell. Kieruje nią Arboleda Halaby. Druga, One Laptop per Child Foundation, Inc. (OLPC-F) to fundacja z Cambridge w Massachusetts, skupiona głównie na rozwoju technologii i tworzeniu taniego sprzętu komputerowego dla krajów III Świata jak tablet OLPC XO-3.

W czasie Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos w 2006 roku, United Nations Development Program (UNDP), ogłosił iż kraje trzeciego świata, aby uniknąć wykluczenia informatycznego, potrzebują tanich rozwiązań informatycznych w edukacji. Efektem tego programu był projekt "100 USD laptop for III World" prowadzony przez UNDP wraz z OLPC-A i OLPC-F. W kwietniu 2010 r. BBC poinformowała, iż obie organizacje i UNDP podniosły cenę jednostkową taniego laptopa do 200 USD. Nadal jednak trwają próby utrzymania pierwotnej ceny 100 USD i skonstruowania w pełni funkcjonalnego sprzętu IT za tą kwotę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)