Komórki zwiększają koncentrację?

Komórki zwiększają koncentrację?11.09.2007 13:34

Zgodnie z najnowszym badaniem u osób często korzystających z telefonów komórkowych wykazano nieco wolniejsze działanie procesów mózgowych, lecz jednocześnie udowodniono u nich zdolność do znacznie większej koncentracji.

Prawdopodobnie jest to efektem prowadzenia rozmów w niesprzyjających warunkach.

Badania wciąż trwają - wyniki uzyskano od 20 tys. osób - jednak wciąż nie ma pewności, co do faktycznego wpływu telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie.

_ Choroba Alzheimera to również spowolnienie funkcji mózgowych. Spowolnienie, które odnotowaliśmy u częstych użytkowników komórek mieści się jednak w normach _ - mówi Martijn Arns, zarządzający badaniem. _ Przebadane osoby prowadzą rozmowy przez telefony komórkowe średnio od 2,5 roku - jest to stosunkowo niedługi okres. Trudno przewidzieć, jakie efekty uzyskalibyśmy przy dłuższym czasie użytkowania _ - dodaje badacz.

Niewątpliwe jest, że osoby korzystające z komórek często zmuszone są prowadzić rozmowy w głośnym, utrudniającym koncentrację otoczeniu. W ten sposób, zauważają naukowcy, nabywają zdolność do odruchowego filtrowania dochodzących informacji.

Badania prowadzone są przez naukowców z Nijmegen, Londynu oraz Sydney. W dalszej perspektywie mają wykazać, czy zwiększenie koncentracji, to stały efekt oraz czy spowolnienie funkcji mózgowych może się pogłębiać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)