Komórki zwiększają koncentrację?

Komórki zwiększają koncentrację?

11.09.2007 13:34

Zgodnie z najnowszym badaniem u osób często korzystających z telefonów komórkowych wykazano nieco wolniejsze działanie procesów mózgowych, lecz jednocześnie udowodniono u nich zdolność do znacznie większej koncentracji.

Prawdopodobnie jest to efektem prowadzenia rozmów w niesprzyjających warunkach.

Badania wciąż trwają - wyniki uzyskano od 20 tys. osób - jednak wciąż nie ma pewności, co do faktycznego wpływu telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie.

_ Choroba Alzheimera to również spowolnienie funkcji mózgowych. Spowolnienie, które odnotowaliśmy u częstych użytkowników komórek mieści się jednak w normach _ - mówi Martijn Arns, zarządzający badaniem. _ Przebadane osoby prowadzą rozmowy przez telefony komórkowe średnio od 2,5 roku - jest to stosunkowo niedługi okres. Trudno przewidzieć, jakie efekty uzyskalibyśmy przy dłuższym czasie użytkowania _ - dodaje badacz.

Niewątpliwe jest, że osoby korzystające z komórek często zmuszone są prowadzić rozmowy w głośnym, utrudniającym koncentrację otoczeniu. W ten sposób, zauważają naukowcy, nabywają zdolność do odruchowego filtrowania dochodzących informacji.

Badania prowadzone są przez naukowców z Nijmegen, Londynu oraz Sydney. W dalszej perspektywie mają wykazać, czy zwiększenie koncentracji, to stały efekt oraz czy spowolnienie funkcji mózgowych może się pogłębiać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)