Komórki nie są rakotwórcze

Komórki nie są rakotwórcze

Komórki nie są rakotwórcze
04.12.2009 14:13, aktualizacja: 04.12.2009 15:02

Z Europy Północnej docierają do nas wieści w wiecznie dyskutowanej kwestii tego, jak niebezpieczne jest promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe: w ciągu pierwszych pięciu, dziesięciu lat od upowszechnienia się telefonów komórkowych liczba stwierdzonych przypadków nowotworów mózgu w krajach północnoeuropejskich nie zwiększyła się.

Takie są wyniki analizy przeprowadzonej przez duńskie Towarzystwo Walki z Rakiem, która została opublikowana w "Journal of the National Cancer Institute" (vol. 101. s. 1721).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Onkolog Isabelle Deltour i jej koledzy dla potrzeb badania przeanalizowali prawie 6. 000 przypadków guzów mózgu (glejaki i oponiaki) u dorosłych w wieku od 20 do 79 lat w latach 1974–2003. W rezultacie w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji stwierdzono stabilną roczną liczbę zachorowań także w okresie pomiędzy 1998 a 2003, kiedy to rozpowszechnienie komórek, używanych już wcześniej od lat, znacznie wzrosło.

Autorzy zastrzegają, że założony przez nich odstęp czasu od momentu komórkowego boomu w wymiarze od pięciu do dziesięciu lat może być jeszcze zbyt krótki, aby dało się stwierdzić zwiększenie zachorowalności na nowotwory mózgu. Być może też wzrost ryzyka jest zbyt mały, aby udało się je zauważyć w tego typu badaniach. Podczas badań nie sprawdzano, czy i jak często chorzy używali telefonów komórkowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (229)