Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas

Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

31.03.2010 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu musi rozpraszać naszą uwagę? Dobra wiadomość jest taka, że według naukowców z Uniwersytetu w Utah - nie musi. Zła natomiast - dotyczy to tylko niewielkiego odsetka badanych osób.

Dwaj naukowcy ze wspomnianego Uniwersytetu - Jason Watson oraz David Strayer - przebadali 200 osób pod kątem ich uwagi podczas prowadzenia samochodu i jednoczesnej rozmowy przez telefon komórkowy. Badanie przeprowadzone zostało na specjalnym symulatorze i składało się z dwóch etapów.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

W pierwszym etapie badana była reakcja każdego z kierowców na wydarzenia na drodze bez telefonu przy uchu. W drugim - kierowcy mieli jednocześnie prowadzić samochód i rozmawiać przez telefon. Podczas rozmowy musieli oni nie tylko skupić się na drodze, ale również zapamiętać niektóre słowa i rozwiązywać proste zagadki matematyczne.

Tak jak spodziewali się naukowcy, ogromna większość badanych uzyskała zdecydowanie gorsze wyniki w drugim etapie, niż w pierwszym. Potrzebowali oni 20% więcej czasu na przyciśnięcie pedału hamulca. Również odległość od poprzedzającego samochodu zwiększała się o 30%. Także ich pamięć była o 11% gorsza, a zdolności matematyczne - o 3%. Takie wyniki dotyczyły 97,5% badanych.

Jednak pozostały odsetek badanych, czyli 2,5%, zanotowało, co najmniej, tak dobre wyniki, jak w przypadku prowadzenia samochodu bez telefonu przy uchu. Ich czas reakcji, dystans od poprzedzającego samochodu oraz zdolności matematyczne w obydwu próbach były takie same. Co więcej - ich zdolności pamięciowe poprawiły się o około 3%.

Taki wynik badań zaskoczył samych naukowców. Wszystko dlatego, że do tej pory, według teorii poznawczej, takie zjawisko nie miało prawa występować. Sądzono bowiem, że wielozadaniowość ma wpływ na jakość i tempo wykonywania każdej z czynności. Przeprowadzone badanie zaprzeczyło jednak tej teorii, otwierając być może nowy rozdział badań naukowych.

Jak podkreślają badacze, przeprowadzone przez nich doświadczenie nie miało na celu pokazania, że prowadzenie pojazdu i jednoczesne rozmawianie przez telefon może być niegroźne. Dowiodło ono jedynie, że niewielki odsetek populacji, nazwany _ jednostkami wielozadaniowymi _ (ang. supertaskers), może jednocześnie prowadzić pojazd i rozmawiać przez telefon komórkowy.