Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas

Czy rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu musi rozpraszać naszą uwagę? Dobra wiadomość jest taka, że według naukowców z Uniwersytetu w Utah - nie musi. Zła natomiast - dotyczy to tylko niewielkiego odsetka badanych osób.

Komórka plus samochód to zestaw dla zaledwie 2,5% z nas
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

Dwaj naukowcy ze wspomnianego Uniwersytetu - Jason Watson oraz David Strayer - przebadali 200 osób pod kątem ich uwagi podczas prowadzenia samochodu i jednoczesnej rozmowy przez telefon komórkowy. Badanie przeprowadzone zostało na specjalnym symulatorze i składało się z dwóch etapów.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

W pierwszym etapie badana była reakcja każdego z kierowców na wydarzenia na drodze bez telefonu przy uchu. W drugim - kierowcy mieli jednocześnie prowadzić samochód i rozmawiać przez telefon. Podczas rozmowy musieli oni nie tylko skupić się na drodze, ale również zapamiętać niektóre słowa i rozwiązywać proste zagadki matematyczne.

Tak jak spodziewali się naukowcy, ogromna większość badanych uzyskała zdecydowanie gorsze wyniki w drugim etapie, niż w pierwszym. Potrzebowali oni 20% więcej czasu na przyciśnięcie pedału hamulca. Również odległość od poprzedzającego samochodu zwiększała się o 30%. Także ich pamięć była o 11% gorsza, a zdolności matematyczne - o 3%. Takie wyniki dotyczyły 97,5% badanych.

Jednak pozostały odsetek badanych, czyli 2,5%, zanotowało, co najmniej, tak dobre wyniki, jak w przypadku prowadzenia samochodu bez telefonu przy uchu. Ich czas reakcji, dystans od poprzedzającego samochodu oraz zdolności matematyczne w obydwu próbach były takie same. Co więcej - ich zdolności pamięciowe poprawiły się o około 3%.

Taki wynik badań zaskoczył samych naukowców. Wszystko dlatego, że do tej pory, według teorii poznawczej, takie zjawisko nie miało prawa występować. Sądzono bowiem, że wielozadaniowość ma wpływ na jakość i tempo wykonywania każdej z czynności. Przeprowadzone badanie zaprzeczyło jednak tej teorii, otwierając być może nowy rozdział badań naukowych.

Jak podkreślają badacze, przeprowadzone przez nich doświadczenie nie miało na celu pokazania, że prowadzenie pojazdu i jednoczesne rozmawianie przez telefon może być niegroźne. Dowiodło ono jedynie, że niewielki odsetek populacji, nazwany _ jednostkami wielozadaniowymi _ (ang. supertaskers), może jednocześnie prowadzić pojazd i rozmawiać przez telefon komórkowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)