Kolejny najszybszy superkomputer znajduje się w...
Po niecałych ośmiu miesiącach chiński superkomputer o nazwie Tianhe-1A został zdetronizowany przez o wiele wydajniejszego kuzyna zza morza. Oto przed wami K - krzemowy potwór stworzony przez Japończyków z Riken Advanced Institute for Computational Science.
21.06.2011 | aktual.: 24.06.2011 08:48
K składa się z sieci 67. serwerów wyposażonych w 68 tysięcy procesorów Fujitsu SPARC64 VIIIfx pozwalających wykonać zawrotną ilość 8,2 kwadryliona obliczeń na sekundę (8,2 petaflopów). New York Times podaje, że K ma moc obliczeniową miliona domowych komputerów stacjonarnych. Potwierdza to ilość pożeranego przez K prądu elektrycznego, którą można byłoby zasilić 10 tysięcy domów w tym samym czasie. Zdecydowanie nie jest to najbardziej ekologiczny superkomputer na świecie.
Do czego zostanie wykorzystany superkomputer, którego moc obliczeniowa ponad trzykrotnie przewyższa znajdującego się na drugim miejscu chińskiego potwora Tianhe-1. (2,507 petaflopów)? K ma pomóc w badaniach nad zmianami klimatu, meteorologią i przewidywaniem kataklizmów. Mam nadzieje, że K uchroni mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni przed kolejnymi trzęsieniami ziemi.
Jesteście ciekawi, jak wyglądał ranking superkomputerów w 2010 roku? Zobaczycie go w zestawieniu przygotowanym przez BCC.