Kolejny najszybszy superkomputer znajduje się w...

Kolejny najszybszy superkomputer znajduje się w...
Źródło zdjęć: © Gizmodo

21.06.2011 09:48, aktual.: 24.06.2011 08:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po niecałych ośmiu miesiącach chiński superkomputer o nazwie Tianhe-1A został zdetronizowany przez o wiele wydajniejszego kuzyna zza morza. Oto przed wami K - krzemowy potwór stworzony przez Japończyków z Riken Advanced Institute for Computational Science.

K składa się z sieci 67. serwerów wyposażonych w 68 tysięcy procesorów Fujitsu SPARC64 VIIIfx pozwalających wykonać zawrotną ilość 8,2 kwadryliona obliczeń na sekundę (8,2 petaflopów). New York Times podaje, że K ma moc obliczeniową miliona domowych komputerów stacjonarnych. Potwierdza to ilość pożeranego przez K prądu elektrycznego, którą można byłoby zasilić 10 tysięcy domów w tym samym czasie. Zdecydowanie nie jest to najbardziej ekologiczny superkomputer na świecie.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

Do czego zostanie wykorzystany superkomputer, którego moc obliczeniowa ponad trzykrotnie przewyższa znajdującego się na drugim miejscu chińskiego potwora Tianhe-1. (2,507 petaflopów)? K ma pomóc w badaniach nad zmianami klimatu, meteorologią i przewidywaniem kataklizmów. Mam nadzieje, że K uchroni mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni przed kolejnymi trzęsieniami ziemi.

Jesteście ciekawi, jak wyglądał ranking superkomputerów w 2010 roku? Zobaczycie go w zestawieniu przygotowanym przez BCC.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)