Kinect pomocnikiem chirurga

Kinect pomocnikiem chirurga

Kinect pomocnikiem chirurga
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
18.05.2012 11:47, aktualizacja: 18.05.2012 13:52

Sterownik Xboksa pozwala operującym chirurgom przeglądać potrzebne obrazy badań bez brudzenia sobie rąk

W ubiegłym tygodniu chirurdzy z londyńskiego Guy's Hospital rozpoczęli testy urządzenia, które wykorzystuje kamerę Kinecta do wyczuwania pozycji ciała. Poruszając rękami chirurg może przeglądać i konsultować pojawiające się na ekranie monitora obrazy wnętrza ciała pacjenta, uzyskane wcześniej dzięki badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Podczas operacji najważniejsza jest sterylność, toteż bezdotykowa metoda sterowania pozwala zarówno zachować czyste ręce, jak i uniknąć przerw potrzebnych na zmianę rękawiczek czy fartucha po przeglądaniu wyników. Stosowane wcześniej powierzenie manipulowania obrazami asystentowi nie jest dobrym rozwiązaniem - trzeba mu mówić, jaką czynność powinien wykonać, co zabiera czas i utrudnia skoncentrowanie się na operacji. Gdy operujący ma swobodny dostęp do obrazów w każdej chwili, nie musi już dokładnie zapamiętywać, co na nich zobaczył, a to ułatwia pracę.

Ponieważ chirurg przy stole operacyjnym ma wokół siebie niewiele miejsca i nie może wymachiwać rękami, trzeba było opracować specjalny zestaw gestów i komend głosowych, określających takie działania jak obracanie obrazu, umieszczanie markerów, powiększanie czy pomniejszanie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)