Kiedy powstało Google? Sama firma nie jest tego pewna

Kiedy powstało Google? Sama firma nie jest tego pewna
Źródło zdjęć: © Google.com

27.09.2016 10:36, aktual.: 27.09.2016 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawialiście się, kiedy powstało Google? Okazuje się, że nawet w samej firmie nie są tego do końca pewni. Wcześniej świętowano już 4, 7, 8, 26 oraz 27 września. Jedno jest pewne, projekt zaliczeniowy dwóch studentów kończy dzisiaj 18 lat i rozrósł się do niebotycznych rozmiarów.

Więc, kiedy powstało Google? Choć Larry Page i Sergey Brin założyli firmę 4 września 1998 r., to urodziny samej strony Google.com, tradycyjnie są obchodzone właśnie 27 września. Ciekawe, że chyba samo Google dokładnie nie jest pewne kiedy świętować swoje urodziny, bowiem jeszcze przed 2006 r., świętowano dzień wcześniej, czyli 26 września.

Obraz
© (fot. Google.com)

Żeby jeszcze bardziej zagmatwać sprawę, szóste urodziny giganta internetowego obchodzono 7 września - właśnie ta data widnieje w Wikipedii, jako dzień rozpoczęcia działalności. Natomiast rok wcześniej, w 2003 r. impreza urodzinowa była zorganizowana 8 września.

Okazuje się, że żadna z tych dat nie wydaje się trafna. Jak to możliwe? Otóż, na specjalnej stronie poświęconej historii Google'a, jedyna data związana z założeniem firmy, to 4 września. Wtedy właśnie Larry Page i Sergey Brin złożyli wniosek o zarejestrowanie spółki Google w Kalifornii. Tego samego dnia obaj panowie również zakładają firmowe konto i wpłacają swój pierwszy czek, opiewający na okrągłą sumę 10. tys. dolarów, które w projekt zainwestował Andy Bechtolsheim, współzałożyciel firmy Sun.

Obraz
© (fot. PC World)

Pomysł na stworzenie Google powstał jeszcze w 1996 r, jako studencki projekt na Uniwersytecie Stanforda. Wtedy właśnie Larry i Sergey wpadli na pomysł stworzenia całkowicie nowego silnika wyszukiwarki internetowej. Okazało się, że stworzenie własnego rankingu stron w oparciu o liczbę przekierowań okazał się strzałem w dziesiątkę. Protoplasta Google'a okazał się dużo lepszy od konkurencji działającej wtedy w internecie, która wyniki swoich wyszukiwarek podawała w oparciu o to, ja często wyszukiwana fraza pojawiała się na danej stronie.

Wracając do daty urodzin Google'a, to nawet sama firma przyznała w 2013 r., że nie są jej pewni i świętują zarówno 7, 8, 26 i najczęściej 27 września. Wszystko wskazuje, że przez jakiś czas, właśnie 27 września pozostanie datą, kiedy będziemy świętować urodziny największej wyszukiwarki urodzinowej. Dlaczego akurat ta data? Bowiem właśnie 27 września 2002 r. powstało pierwsze Google Doodle z okazji czwartych urodzin firmy. Jednak pierwsze Doodle w historii powstało znacznie wcześniej, jeszcze przed założeniem firmy, 30 sierpnia w 1998 r. z okazji festiwalu Burning Man.

Obraz
© Pierwsze Doodle w historii Google (fot. Google.com)

Dzisiaj firma zatrudnia ponad 57 tys. pracowników w biurach na całym świecie. Dzisiaj Google jest tylko częścią rodziny zrzeszoną pod sztandarem Alphabet. Z niewielkiego studenckiego projektu, Google rozrosło się do niebotycznych rozmiarów. Teraz firma chce zagospodarować nam wszystkie dziedziny życia - od internetu, przez transport - autonomiczne pojazdy, po życie bez chorób.

LOP

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także