Kara dla Intela - komentarze po decyzji Komisji Europejskiej

Kara dla Intela - komentarze po decyzji Komisji Europejskiej

Kara dla Intela - komentarze po decyzji Komisji Europejskiej
14.05.2009 09:30, aktualizacja: 14.05.2009 11:28

Podmioty antymonopolowe i regulatorzy rynku sprawdzają, gdzie przebiega granica przepisów prawnych - twierdzi Bruce Sewell, wiceprezes Intela, komentując decyzję Komisji Europejskiej o ukaraniu koncernu ogromną karą finansową za praktyki monopolistyczne.

13 maja Komisja Europejska ukarała firmę Intel grzywną w wysokości 1,0. miliarda euro za praktyki monopolistyczne oraz strategię rynkową naruszającą zasady uczciwej konkurencji. Oprócz ogromnej kary finansowej producent procesorów musi zaprzestać praktyk udzielania zniżek wytwórcom i sprzedawcom komputerów na zasadach całkowitej lub prawie całkowitej wyłączności. Intel nie może też płacić producentom za opóźnianie premier komputerów z układami AMD.
Dirk Meyer, prezes AMD, uważa decyzję KE za "niezwykle istotny krok do utworzenia rynku działającego w oparciu o zasadę uczciwej konkurencji.(...) Jesteśmy zadowoleni, że już wkrótce to klienci a nie Intel będą dyktowali warunki."

"Orzeczenie nie jest skierowane przeciw wszystkim zniżkom, tylko tym, które wykorzystywane są do nadużywania pozycji rynkowej" - przekonywała unijna komisarz Neelie Kroes. Pani komisarz wyraziła przekonanie, że "nie wyobraża sobie, by w decyzji było coś niejasnego". Bruce Sewell, wiceprezes Intela, jest wręcz przeciwnego zdania: "Jest dla mnie tajemnicą, o zaprzestanie jakich praktyk jesteśmy proszeni" i dodaje, że decyzja KE nie oddziela definicji zniżki nielegalnej od dopuszczalnej.

Obraz
© (fot. IDG)

Zdaniem Sewella w ostatnich latach nastąpiła ewolucja prawa antymonopolowego oraz sposobu, w jaki firmy dominujące na rynku mają oferować zniżki. "Dostrzegamy pewną ciągłość myślenia - głównie w Komisji Europejskiej, ale także w Korei Płd. i Japonii - że zniżki również mogą być antykonkurencyjne". Podmioty antymonopolowe i regulatorzy rynku sprawdzają, gdzie przebiega granica przepisów prawnych - twierdzi Sewell.

Zarzut praktyk monopolistycznych Intel usłyszał również w Stanach Zjednoczonych. Christine Varney, nowa szefowa departamentu antymonopolowego w amerykańskim ministerstwie sprawiedliwości zapowiedziała niedawno, że wraz z nastaniem nowej administracji (po objęciu fotela prezydenta USA przez Baracka Obamę) egzekwowanie przepisów chroniących uczciwą konkurencję będzie bardziej energiczne. "Im więcej podmiotów antymonopolowych do nas dołączy, tym lepiej" - ocenia N. Kroes.

Firma będzie odwoływać się od decyzji KE. Proces ten może potrwać nawet kilka lat.

_ Paul Otellini, prezes Intela, uznał decyzję Komisji Europejskiej za krzywdzącą i zapowiedział odwołanie się od niej. "Jesteśmy przekonani, że ta decyzja jest błędna, a także ignoruje obecny stan wysoce konkurencyjnego rynku mikroprocesorów - charakteryzuje się on ciągłymi innowacjami, coraz lepszą wydajnością oferowanych produktów i spadającymi cenami. W naszych działaniach nie było absolutnie niczego, co mogłoby zaszkodzić klientom” - mówi prezes Intela. AMD komentuje natomiast wyrok w następujący sposób: “Dzisiejszy wyrok to niezwykle istotny krok do utworzenia rynku działającego w oparciu o zasadę uczciwej konkurencji”, powiedział Dirk Meyer, AMD president and CEO. “AMD od zawsze należał do liderów w dziedzinie technologicznych innowacji, jesteśmy zadowoleni, że już wkrótce to klienci, a nie Intel będą dyktowali warunki.” (przyp. WP) _

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)