Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie

Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie

Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie
Źródło zdjęć: © Canon
11.03.2009 10:30, aktualizacja: 11.03.2009 11:05

Rynek kamer cyfrowych rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie dostępnych jest już sporo modeli, które pozwalają na zapis materiału wideo w jakości HD (High Definition). W poniższym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej takim urządzeniom oraz przedstawić najistotniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Kamera cyfrowa - co to jest?

Jest to urządzenie, które pozwala na rejestrację obrazu z dźwiękiem w postaci cyfrowej. Jego "sercem" jest matryca (bądź trzy matryce) Charge Coupled Device (CCD) lub Complementary MOS (CMOS).

Kamery HD - co oferują?

Obecnie na rynku aż roi się od przeznaczonych do amatorskich zastosowań kamer cyfrowych High Definition (oferowane są one między innymi przez następujące firmy: Sony, Canon, Sanyo, Panasonic, Samsung, JVC, Toshiba, Hitachi i Aiptek). Tym co cechuje takie urządzenia jest możliwość rejestracji materiału wideo w wysokiej rozdzielczości (do 192. x 1080 pikseli), który zapisywany jest na różnych rodzajach nośników - kasetach MiniDV, malutkich płytach DVD i/lub Blu-ray, pamięci flash, kartach pamięci lub dysku twardym (dostępne są również hybrydowe rozwiązania pozwalające na skorzystanie np. zarówno z HDD jak i kart pamięci). Uchwycony przez nie obraz może się pochwalić bardzo dobrą jakością, gdyż oferuje nieporównywalnie więcej szczegółów od tego, który zapewniają "zwykłe" kamery.

Obraz
© (fot. Sony)

Urządzenia takie wyposażane są w obiektywy pozwalające na przybliżenie optyczne w różnym zakresie oraz oferują dbające o jakość nagrania technologie takie jak stabilizacja obrazu. Dostępne są modele "kieszonkowe" ( wyróżniają się małymi gabarytami ) oraz takie, które, dzięki wodoszczelnej obudowie, z pewnością zainteresują amatorów podwodnego filmowania. Kamery pozwalają również oczywiście na wykonywanie zdjęć oraz ich podgląd na wbudowanym wyświetlaczu (są one niekiedy dotykowe) lub ekranie telewizora. Producenci, aby przyciągnąć klientów, wprowadzają też różne interesujące rozwiązania - np. możliwość nagrywania filmów z prędkością kilkuset klatek na sekundę (oczywiście dzieje się to kosztem "obcięcia" rozdzielczości lecz uzyskany materiał oferuje niezwykle precyzyjnie zarejestrowany ruch).

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niezbyt obeznany ze sprzętem elektronicznym klient odwiedzając sklep narażony jest na zakup urządzenia, z którego może być później niezbyt zadowolony. Warto więc, aby posiadał chociaż podstawową wiedzę na temat najważniejszych parametrów kamer HD.

1. Rozdzielczość
Kupując kamerę HD należy zwrócić uwagę na oferowaną przez nią rozdzielczość. Jeżeli dysponujemy telewizorem Full HD, powinniśmy wybrać model nagrywający filmy w rozdzielczości 1080. (1920 x 1080 z przeplotem) lub 1080p (dostępne są również urządzenia dysponujące rozdzielczością 1280 x 720 pikseli oraz 1440 x 1080 pikseli)

2. Optyka

Należy zwrócić uwagę na możliwości obiektywu w zakresie zoomu optycznego (im większy tym bardziej będziemy mogli przybliżyć filmowaną scenę). Pamiętać trzeba również, aby nie przykładać wagi do tzw. zoomu cyfrowego, który jest niczym innym jak wycięciem fragmentu rejestrowanego kadru i jego powiększeniem.

Obraz
© Kamera JVC Everio GZ-X900 (fot. IDG)

3. Nośnik

W tym przypadku trzeba się dobrze zastanowić nad zaletami i wadami dostępnych rozwiązań. Wbudowany dysk twardy gwarantuje możliwość nagrania długiego materiału wideo lecz podatny jest na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei film zapisany na krążkach DVD/Blu-ray jest co prawda znacznie krótszy, jednak może być natychmiast odczytany przez odpowiedni odtwarzacz (należy tu jednak pamiętać, że krążki Blu-ray są niestety wciąż drogie). Wbudowana pamięć flash oraz karty pamięci cechują się największą niezawodnością , natomiast kasety MiniDV są dosyć tanie (mają jednakże sporo wad takich jak powolne przegrywanie materiału do komputera czy ogromna "waga" plików AVI).

4. Stabilizacja obrazu

Bardzo ważne jest, aby kamera dysponowała optyczną (nie mylić z cyfrową) stabilizacją obrazu. Rozwiązanie to zapobiega "rozmyciu" obrazu spowodowanego drżeniem ręki.

5. Złącza

W tej kwestii należy pamiętać o cyfrowym złączu HDMI, dzięki któremu bez problemu podłączymy kamerę do nowoczesnego telewizora lub projektora.

Podsumowanie

Wiedza o opisanych powyżej parametrach z pewnością przyda się przy zakupie kamery HD. Równie ważne jednak jest to, kto z niej ma korzystać. Jeżeli jest to np. dziecko, z pewnością odpowiednim rozwiązaniem dla niego będzie poręczne urządzenie cechujące się niewielkimi gabarytami ( zapisuje materiał na wbudowanej pamięci flash oraz/lub na kartach pamięci ) oraz niekoniecznie rozdzielczością Full HD ( kamerę taką możemy kupić już za 300-40. złotych ). W przypadku, gdy sprzęt ma służyć do nagrywania oficjalnych spotkań, warto natomiast zainwestować w wydajny model Full HD wyposażony w pojemny dysk twardy ( oraz np. wbudowaną nagrywarkę płyt DVD lub Blu-ray ) i obiektyw cechujący się dużym zoomem optycznym.

Obraz
© (fot. Canon)

Wszystkie osoby noszące się z zamiarem kupna kamery HD zapraszamy do odwiedzenia Rankingu PC Worlda, w którym znajdą wyniki wnikliwych testów kilkudziesięciu urządzeń czołowych producentów obecnych na polskim rynku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)