Już w przyszłym roku wpiszemy polskie znaki w adresie www

Już w przyszłym roku wpiszemy polskie znaki w adresie www

Już w przyszłym roku wpiszemy polskie znaki w adresie www
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
28.10.2009 10:55

Od połowy przyszłego roku będzie można w internecie posługiwać się adresami internetowymi w alfabetach innych niż łaciński - informują przedstawiciele amerykańskiej organizacji ICANN, która reguluje sprawy związane z domenami internetowymi. Powiadomił o tym we wtorek rosyjski portal "Grani.ru"

Zdaniem ICANN wprowadzenie nowego systemu adresów internetowych będzie najważniejszą zmianą w globalnej sieci od momentu jej powstania.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Plany przyznania stronom internetowym adresów z wykorzystaniem liter z innych języków, spoza alfabetu łacińskiego, zatwierdzono w 200. roku. Od tego czasu prowadzono prace nad systemem rozpoznawania nazw stron internetowych i ich identyfikacji z istniejącymi adresami IP. Jak oznajmił Peter Dengate Thrush z władz ICANN, ta praca została pomyślnie doprowadzona do końca.

"Grani.ru" zauważa, że szczególnie Rosja liczy na pojawienie się pisanych cyrylicą adresów zakończonych domeną ".rf" (Federacja Rosyjska).

W niektórych krajach, np. w Chinach czy Tajlandii, można już wprowadzać nazwy stron w językach tych państw, jednak na międzynarodowym poziomie te rozwiązania nie są uznawane. Taki sposób wprowadzania adresu może nie zadziałać na wszystkich komputerach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)