Już w 2010 r. niektóre sieci 3G będą się zapychać

Już w 2010 r. niektóre sieci 3G będą się zapychać

Już w 2010 r. niektóre sieci 3G będą się zapychać
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl
25.10.2009 19:06, aktualizacja: 26.10.2009 11:28

Już w 2010 roku niektórzy operatorzy mogą odczuwać problemy z pojemnością sieci 3G. Doprowadzi to do sytuacji, w której migracja do technologii LTE będzie musiała zostać przez nich przyspieszona - wynika z analizy przedstawionej przez Unwired Insight.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nawet kilkunastokrotny wzrost ilości danych przesłanych poprzez sieci komórkowe w ciągu ostatnich 4 lat. Zostało to spowodowane m.in. nowymi usługami, których zapotrzebowanie na ilość przesyłanych megabajtów jest bardzo duża.

Obraz
© (fot. IDG)

Należą do nich głównie usługi dostępu do Internetu oraz przesyłu video. Wpływ na to miała również wyraźna obniżka cen pobieranych za przesył każdego megabajta. To spowodowało, że coraz więcej klientów przekonało się do korzystania z usług, tym samym powodując przepełnienie sieci.

W związku z tym operatorzy szukają sposobu, aby zapewnić klientom jak najlepszą jakość usług. Odpowiedzią na to ma być wdrożenie sieci LTE (Long Term Evolution), która zapewni nie tylko jeszcze szybszy przesył danych, ale przede wszystkim - większą pojemność.

Jednak początkowo możliwości sieci LTE będą ograniczone. Przyczyną tego będzie niewystarczająca liczba terminali na rynku, zgodnych z nowym standardem. Według autorów projektu, telefony zgodne z LTE pojawią się na rynku nie wcześniej, niż w 2011 roku. Dopiero w momencie ich popularyzacji będzie można mówić o tym, że sieć nowej generacji będzie miała wyraźny wpływ na przepustowość łączy mobilnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)