Już połowa urządzeń z Androidem ma Jelly Bean, ale...

Już połowa urządzeń z Androidem ma Jelly Bean, ale...
Źródło zdjęć: © Kham Tran / flickr.com / CC

04.10.2013 12:00

Google podało najnowsze statystyki dotyczącego swojego mobilnego systemu operacyjnego, z których wynika, że połowa urządzeń ma jedną z najnowszych wersji "Jelly Bean".

Jednym z najczęstszych zarzutów, jakie padały w stronę Google'a z niemal każdej strony była fragmentacja systemu operacyjnego Android. Fragmentacja, czyli w najprostszym rozumieniu aktualizowanie jedynie wybranych urządzeń, przez co mnożyła się liczba sprzętu, opartego na poszczególnych wersjach systemu. Chociaż dziś sytuacja uległa znacznej poprawie, to fragmentacja mobilnego OS-u firmy z Mountain View wciąż jest faktem.

Google podaje, że już połowa wszystkich urządzeń z Androidem ma wersję Jelly Bean. Ale pod nazwą Jelly Bean kryją się aż trzy wersje OS-u. Android 4.1 został zapowiedziany 2. czerwca 2012 roku, co oznacza, że na rynku obecny jest już ponad rok i w tej chwili to najpopularniejsza wersja Androida, która jest zainstalowana na 36,5 proc. wszystkich urządzeń. Kolejne 10,6 proc. dorzuca wersja 4.2 i jeszcze 1,5 proc. wersja 4.3, co łącznie daje 48,6 proc.

Obraz
© (fot. chip.pl)

To prawie połowa, ale tylko połowa, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w październiku 201. roku ponad połowa i aż połowa urządzeń z Androidem posiada wersje sprzed 2 lub więcej lat. Aż 28,5 proc. wszystkich urządzeń opiera się na systemie 2.3 Gingerbread, który debiutował w 2010 roku...

Warto jednak zauważyć, że trend jest obiecujący. W ciągu ostatnich trzech miesięcy udział wersji Jelly Bean wzrósł o 1. procent.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Microsoft zaniżył wydajność Xboksa One"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)