Już jest dużo szybsza Opera 12.01

Już jest dużo szybsza Opera 12.01

Już jest dużo szybsza Opera 12.01
Źródło zdjęć: © WP.PL
09.07.2012 10:13

Protokół SPDY to następca popularnego HTTP, który pozwala szybciej ładować bardziej zaawansowane strony.

HTTP to protokół używany w sieci od ponad 1. lat, a z racji, że jest podstawą komunikacji pomiędzy serwerem, a przeglądarką - wymaga usprawnień, a nawet wymiany. Odpowiedzią na potrzeby jest właśnie SPDY, który najpierw zadebiutował w Chrome, później w Firefoksie, a teraz trafia do testowego wydania Opery.

W przeciwieństwie do HTTP, SPDY potrafi pobierać wiele zasobów w ramach jednego połączenia, ponadto zawsze kompresuje nagłówki. Te zmiany przełożyły się na przyspieszenie rzędu 38,6. proc. - jak donoszą twórcy Opery. Ponadto podkreślają, że to dopiero początek prac. Google w swoich dokumentach pokazuje, że zastąpienie HTTP przez SPDY może przynieść wzrost nawet ponad 60 proc.

Jest jednak warunek... jak zawsze. Do przyspieszenia potrzebna jest nie tylko chęć twórców przeglądarek, ale także twórców stron internetowych. Jako pierwszy SPDY wdrożył twórca - Google. W usługach Google Search oraz Gmail. Drugą dużą firmą korzystającą z SPDY jest Twitter. Z serwerów nowy protokół jest obsługiwany m.in. przez Jetty, Apache oraz Nginx. Więcej informacji oraz linki do pobrania nowej wersji Opery znajdziecie pod adresem dev.opera.com.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)