Trwa ładowanie...

Język ma jeszcze jedną funkcję. Zdumiewające odkrycie naukowców

Fascynujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Receptory smakowe ssaków (w tym ludzi), mieszczące się na języku, potrafią reagować również na zapachy.
Share
Nigdy wcześniej nie sądzono, że język może odpowiadać za węch
Nigdy wcześniej nie sądzono, że język może odpowiadać za węchŹródło: Shutterstock.com
d3y90e7

Dużo mówi się o tym, jak węch potrafi wpływać na odczuwanie przez nas smaku. Podczas przeziębienia niejednokrotnie nasze ulubione pokarmy mogą smakować zupełnie inaczej. To jeden z wielu dowodów na to, jak mocno połączone są ze sobą te dwa zmysły. A teraz znaleziono kolejne połączenie, ale tym razem w zupełnie odwrotnym kierunku.

Okazuje się, że receptory węchu można znaleźć również pośród kubków smakowych. Naukowcy dokonali odkrycia poprzez badania prowadzone na myszach, w warunkach laboratoryjnych. Następnie, wykryte receptory przeanalizowano za pomocą specjalnej techniki obrazowania. Ujawniono wówczas, że są one w pełni funkcjonalne i działają tak samo jak te, zlokalizowane w nosie.

Odkrycie stawia przed naukowcami masę pytań. Przede wszystkim, jak receptory zlokalizowane na języku komunikują się z mózgiem, jaki jest ich prawdziwy cel i dlaczego nigdy wcześniej ich nie zauważyliśmy. Pojawiły się również sugestie, że receptory te mają wspierać odbiór smaku i wspólnie przesyłają informacje.

d3y90e7

Zobacz wideo: Zwierzęta w kosmosie

Zobacz też: Sztuczny uśmiech jest groźniejszy, niż myślisz. Naukowcy mają fatalne wieści

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y90e7

Podziel się opinią

Share
d3y90e7
d3y90e7
Więcej tematów