Jaki wybrać i kupić piekarnik?
Bogata oferta rynkowa sprawia, że gubisz się w dostępnym asortymencie, nie wiedząc, jaki piekarnik wybrać? Nie wiesz, który z nich będzie dla ciebie najodpowiedniejszy? Spokojnie. Z naszym poradnikiem poznasz najistotniejsze kryteria, jakimi należy kierować się przy wyborze idealnego urządzenia.
24.10.2012 14:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ze sterowaniem do płyty czy bez?
Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór modelu ze sterowaniem lub bez niego. Sterowanie płytą z piekarnika sprawia, że choć na płycie nie mamy pokręteł czy sterowników, to jednak musimy zamontować piekarnik zawsze pod płytą grzewczą. Jeśli jednak wybierzesz urządzenia z niezależnym sterowaniem, automatycznie zyskujesz większą swobodę w urządzaniu wnętrza, bowiem takie modele można zabudowywać na kilka sposobów, np. pod blatem z dala od płyty, w specjalnym słupku lub całkowicie odrębnej od ciągu kuchennego szafce.
Standardowy, powiększony czy kompaktowy?
Przed takim wyborem stawiają cię producenci piekarników w kwestii wymiarów. Oczywiście najodpowiedniejszą decyzją będzie zawsze wybór urządzenia dostosowanego do trybu życia, jaki prowadzisz, i miejsca, jakie możesz przeznaczyć na zabudowę piekarnika. Jeśli w przestrzeni o niewielkich rozmiarach pragniesz stworzyć jak najbardziej funkcjonalną kuchnię –. postaw na urządzenia kompaktowe. Wśród piekarników o wysokości 45 cm znajdują się zarówno modele tradycyjne, jak i łączące w sobie funkcje mikrofali i piekarnika, a nawet urządzenia z funkcją pieczenia parowego.
Urządzenia o powiększonych rozmiarach to dobry wybór do dużych kuchni, często otwartych na salon. Oferują one wygodę użytkowania i możliwość przygotowywania kilku dań równocześnie. Ich szerokość jest większa od standardowej i może wynosić nawet 9. cm. Piekarniki o powiększonych wymiarach w większości mają wysokość 50 cm i ponad 50 cm głębokości. Wymagają więc specjalnej konstrukcji szafek. Standardowe piekarniki to zwykle urządzenia o wymiarach 60 x 60 x 55–60 cm, które zmieszczą się w każdej szafce i na stosunkowo niedużej powierzchni. Łączą w sobie funkcje dwóch różnych sprzętów, np. piekarnika tradycyjnego i parowego, piekarnika i mikrofalówki, a nawet piekarnika i zmywarki! Warto w tym miejscu pamiętać (choć rzadko mówią o tym sprzedawcy), że na rynku funkcjonują także piekarniki wolnostojące. Instalujemy je bezpośrednio na szafce lub między nimi – bez wykorzystania szafki pod piekarnik.
Funkcjonalny – czyli? Nowoczesne piekarniki wyposażane są w szereg różnorodnych rozwiązań, które niewątpliwie ułatwiają pracę. Jednak podstawowa zasada głosi, by wybierać to, co rzeczywiście jest nam potrzebne. Jeśli na przykład jesteś miłośnikiem pieczeni z rożna, to jest to element, który powinien znaleźć się w Twoim piekarniku. Jeśli natomiast gotujesz dla rodziny lub często goszczą u ciebie znajomi, warto postawić na piekarniki wielofunkcyjne, najlepiej takie, które oferują możliwość równoczesnego gotowania kilku dań, łącznie z deserem, przy czym każda potrawa piecze się w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, a zapachy i aromaty poszczególnych dań nie przenikają się wzajemnie.
Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego gotowania, możemy z pełną odpowiedzialnością polecić piekarnik z funkcja pary. Takie modele pozwalają nie tylko na przygotowywanie tradycyjnych potraw, ale i właśnie specjałów gotowanych na parze. Piekarniki parowe to natomiast doskonały wybór, jeśli jesteś świadomym konsumentem, pragnącym przygotowywać swój posiłek w oparciu o najzdrowszą znaną ludziom technikę obróbki cieplnej produktów spożywczych. Decydując jaki wybrać i kupić piekarnik parowy, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy został wyposażony w funkcję odkamieniania, ponieważ bardzo ułatwia ona czyszczenie urządzenia. Jeśli korzystasz z piekarnika często, warto wybrać model, w którym znajdą się automatyczne programy pieczenia, czyli fabrycznie ustawione parametry czasu grzania dobranymi grzałkami i temperaturą. Wystarczy wybrać program, by piekarnik sam upiekł pizzę, chrupiący chleb, aromatyczne ciasto czy soczystą pieczeń. Producenci oferują też modele z książką kucharską, w której można zapisać własne przepisy i
odtworzyć je przy następnej okazji.
Wygoda przede wszystkim!
Kwestia komfortu jest tym, na czym producenci piekarników skupiają się bardzo mocno. W związku z tym w tych urządzeniach pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających obsługę i zwiększających bezpieczeństwo użytkowania. Chłodny front urządzenia i chłodzenie obudowy to rozwiązania, które sprawiają, że pracujący piekarnik będzie bezpieczny dla otoczenia i domowników. Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększy specjalna blokada uniemożliwiająca otwarcie piekarnika przez dziecko.
Kolejnym rozwiązaniem, które nie tylko zapobiegnie ewentualnemu poparzeniu, ale i pozwoli ci w łatwy i wygodny sposób wysunąć z rozgrzanego wnętrza piekarnika przygotowywane dania, są prowadnice teleskopowe. Istotny pod względem komfortu użytkowania jest sposób otwierania drzwiczek. Na rynku znajdziesz modele otwierane standardowo, czyli uchylane z góry na dół, a także z drzwiczkami otwieranymi na bok –. w piekarnikach przeznaczonych do podwyższonej zabudowy, dostępne w wersji prawo- i leworęcznej, a także modele z wózkiem – wysuwana jest cała komora piekarnika razem z rusztami i blachami. Ba! Istnieją nawet modele z windą elektryczną – po naciśnięciu odpowiedniego przycisku spód piekarnika zjeżdża w dół niczym w restauracji. Różne sposoby otwierania w poszczególnych modelach wpływają oczywiście na ich cenę.
Gdy nie lubisz sprzątać
Nawet jeśli jesteś pasjonatem gotowania, perspektywa brudnego piekarnika raczej nie zachęca cię do działania. Na szczęście nowoczesne modele tych urządzeń potrafią sprzątać się same. Pierwszą kwestią pozwalająca im na zachowanie większej czystości niż w przypadku tradycyjnych modeli jest specjalna emalia. Dzięki niej piekarniki się nie brudzą, a raczej brudzą się znacznie mniej. Wszystko to zawdzięczamy gładkiej strukturze emalii wyścielającej wnętrze (a w przypadku, niektórych modeli pokrywającej też ruszty i blachy do pieczenia), do której zabrudzenia i tłuszcz przywierają znacznie trudniej.
Ponadto powstałe zanieczyszczenia bardzo łatwo usuwa się z wnętrza piekarnika po uprzednim zastosowaniu automatycznej funkcji czyszczącej. Do wyboru są piroliza i kataliza. Piroliza to opcja, podczas której rozgrzewasz wnętrze piekarnika do 50. °C – wówczas wszelkie zanieczyszczenia spalają się na popiół. Potem wystarczy go wymieść. Natomiast kataliza oparta jest na działaniu wkładów katalitycznych, które rozgrzewając się do temperatury ok 350 °C, również wypalają pozostałości po pieczeniu. Takie wkłady zużywają się z czasem i należy je wymienić.
Zanim zdecydujesz jaki wybrać i kupić piekarnik, pamiętaj!
- Wybierając piekarnik parowy lub z funkcją pary, zwróć uwagę na to, czy ma on praktyczne opcje odkamieniania i czyszczenia parowego.
- W przypadku wyboru piekarnika parowego warto pamiętać o jakości wody wlewanej do zbiornika oraz odpowiedniej higienie piekarnika.
- Jeśli jesteś singlem bądź na niewielkiej powierzchni zamierzasz urządzić jak najbardziej funkcjonalna kuchnię, wybieraj urządzenia kompaktowe.
- Jeśli bardzo męczy cie szorowanie piekarnika, wybierz urządzenie z funkcją czyszczenia automatycznego, najlepiej pirolitycznego.
- Do czyszczenia piekarnika o emaliowanym wnętrzu zawsze używaj tylko delikatnych preparatów w płynie, aby nie zniszczyć warstwy ochronnej.