Jak zacząć przygodę z Netfliksem? Przedświąteczny poradnik

Jak zacząć przygodę z Netfliksem? Przedświąteczny poradnik

Jak zacząć przygodę z Netfliksem? Przedświąteczny poradnik
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Netflix
Adam Bednarek
19.12.2016 14:11, aktualizacja: 19.12.2016 15:11

Święta, czas wolny, możliwość oglądania filmów czy seriali z rodziną lub znajomymi - to idealny okres, by rozpocząć korzystanie z Netfliksa. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć i pamiętać.

Większość Polaków ogląda filmy i seriale Netfliksa za pomocą komputera, używając przeglądarkowej wersji serwisu. Jeżeli jednak chcemy korzystać z większego ekranu, musimy podłączyć komputer lub laptop do telewizora za pomocą kabla HDMI. Nie jest to wielki problem, ale nie da się ukryć, że z wygodą ma niewiele wspólnego. Warto pamiętać więc o alternatywach.

Coraz więcej telewizorów ze Smart TV posiada aplikację Netfliksa - możemy więc ją ściągnąć i oglądać bezpośrednio na telewizorze. Listę urządzeń, na których pobierzemy program, znajdziemy na oficjalnej stronie. Z serwisu korzystać można też na PlayStation 4 i Xboksie One, wystarczy ściągnąć oficjalny program z cyfrowych sklepów Sony lub Microsoftu.

Aplikację Netfliksa znajdziemy też w wersji mobilnej - seriale i filmy da się więc oglądać na smartfonie czy tablecie.

1 / 7

Jakie konto?

Obraz
© flickr.com | Brian Cantoni

Podstawowe konto pozwoli nam oglądać Netfliksa tylko na jednym urządzeniu. Jeśli więc chcemy, by z serwisu mogli korzystać też inni domownicy, warto rozważyć zakup planu Standard. Jest on trochę droższy od podstawowego (płacimy 43 zł miesięcznie zamiast 34 zł), ale można używać Netfliksa na dwóch różnych urządzeniach jednocześnie. Na dodatek treści wyświetlane będą w jakości HD. Do oglądania w najwyższej możliwej rozdzielczości potrzebować będziemy planu Premium. Kosztuje 52 zł, a oprócz jakości 4K pozwala na oglądanie na czterech sprzętach naraz.

2 / 7

Promocje

Obraz
© Materiały prasowe

Ceny abonamentów są stałe, dotychczas nie spotkaliśmy się z promocjami. Ale to nie oznacza, że nie da się płacić mniej. Z pomocą przychodzą operatorzy komórkowi, którzy dorzucają Netfliksa do swoich pakietów. W Polsce tego typu ofertę przygotował T-Mobile. Klienci wybierający ofertę T2 albo T3 lub internet mobilny w wersji Max lub Premium z urządzeniem otrzymują bezpłatny dostęp do zasobów Netfliksa przez 4 miesiące. Filmy oglądać można w jakości HD na dwóch urządzeniach jednocześnie - mamy więc do czynienia z planem Standard.

3 / 7

Gdzie Full HD?

Obraz
© Materiały prasowe

Nie tylko wykupiony plan decyduje o jakości. Przeglądarka też ma znaczenie - nie na każdej będzie ta sama jakość. Miłośnicy wysokiej rozdzielczości powinni odpalać Netfliksa na Internet Explorerze i Safari (rozdzielczość Full HD) lub Microsoft Edge (4K). Na Chromie, Firefoksie czy Operze maksymalna rozdzielczość to tylko zwykłe HD - czyli 720p.

 • Google Chrome do 720p
 • Internet Explorer do 1080p
 • Microsoft Edge do 4K*
 • Mozilla Firefox do 720p
 • Opera do 720p
 • Safari do 1080p w systemie Mac OS X 10.10.3 lub nowszym
4 / 7

Ustawienie jakości

Obraz
© Materiały prasowe

Jeśli jednak w danej chwili nie chcemy lub nie możemy korzystać z “pełnej mocy” Netfliksa lub też nie jesteśmy pewni, czy serwis działa w najwyższej możliwej jakości, możemy sami to sprawdzić. Wystarczy wejść w “Twoje konto”, a następnie “Ustawienia odtwarzania”. Tam decydujemy, czy jakość wideo ma być ustawiana automatycznie, czy może wolimy wybrać podstawową, nieco gorszą. Jest to ważne, jeżeli oglądamy na urządzeniu mobilnym z ograniczonym pakietem danych - wówczas Netflix pobiera mniej transferu.

5 / 7

Wersja offline

Obraz
© Materiały prasowe

To nowa funkcja Netfliksa, więc niektórym mogła umknąć. Wreszcie wybrane filmy i seriale możemy oglądać nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu - wystarczy je wcześniej pobrać. Haczyk? Nie wszystkie materiały da się wcześniej ściągnąć. Netflix udostępnił jedynie wyprodukowane przez siebie filmy i seriale. Trudno jednak narzekać, skoro mowa o takich tytułach jak "Orange is The New Black", "Narcos" czy "The Crown". W sam raz, by nadrobić zaległości podczas świątecznej przerwy!

Netflix offline działa tylko na urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach.

6 / 7

Skróty klawiszowe

Obraz
© WP.PL

Wersja przeglądarkowa to najczęstszy sposób korzystania z Netfliksa w Polsce. Podpowiadamy więc, jakich skrótów klawiszowych użyć, by oglądanie na komputerze było szybsze i wygodniejsze:

 • F = pełny ekran
 • M = wyciszenie
 • Strzałka w górę = głośniej
 • Strzałka w dół = ciszej
 • Spacja = odtwarzaj/zatrzymaj
 • Shift + lewa strzałka = przewiń do tyłu
 • Shift + prawa strzałka = przewiń do przodu
 • ESC = wyłącz pełny ekran
7 / 7

Wielkość napisów

Obraz
© Materiały prasowe

Napisy są za małe lub wręcz przeciwnie, zbyt duże? Zmień je. Tak, Netflix pozwala to robić, nie trzeba stosować się do domyślnych ustawień twórców. Wybieramy opcję “Twoje konto”, a następnie przechodzimy do “Wygląd napisów”. W tym menu nie tylko zmienimy rozmiar tekstu, ale i kolor oraz wygląd czcionki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)