Jak sprawdzić punkty karne online? To prostsze niż parkowanie

Jak sprawdzić swoje punkty karne online?
Jak sprawdzić swoje punkty karne online?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

11.06.2023 15:28

Kierowca bez punktów karnych to status możliwy, ale nie zawsze pewny. Dorobić się ich może niedzielny kierowca i profesjonalista. Jak nie dać się zaskoczyć i kontrolować stan swoich punktów karnych online?

Przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych powoduje, że nasze uprawnienia do kierowania pojazdami przestają być aktualne. Zanim jednak sięgną stanu krytycznego nie muszą nas powstrzymywać przed siadaniem za kółkiem. Wystarczy, że będziemy świadomi ich ilości i odpowiednie dane sprawdzimy online.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Stan punktów karnych sprawdzimy online po zalogowaniu do Profilu Zaufanego. W ten sposób zyskujemy dostęp do zasobów aplikacji mObywatel, która pozwala skorzystać z szeregu usług dla obywatela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie ma znaczenia czy wybierzemy jej webową czy mobilną wersję. W każdej z nich kierowcy mogą liczyć na wskazanie ilości zgromadzonych punktów karnych. Sprawdzimy je postępując następująco:

  1. Po zalogowaniu do Profilu Zaufanego system przeniesie cię do serwisu mObywatel.
  2. Wybierz opcję Sprawdź swoje punkty karne.
  3. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Brak funkcji Sprawdź swoje punkty karne oznacza, że nie mamy aktywnej usługi mPrawoJazdy. Jej dodanie automatycznie zidentyfikuje nasz Profil Zaufany jako należący do kierowcy i pozwoli korzystać ze wszystkich potrzebnych im usług w aplikacji mObywatel.

Aktualizacje stanu punktów karnych

W pierwszym roku kariery kierowcy obowiązuje nas limit 20 punktów karnych i na tym etapie interesuje nas przede wszystkim tempo ich przyrastania. Doświadczeni posiadacze prawa jazdy mogą ich mieć na koncie maksymalnie 24, ale oprócz zdobywania nowych ostrzeżeń.mogą oni liczyć na zmniejszanie się swojej puli.

Punkty karne nie są nadawana raz na zawsze i znikają z konta kierowcy po dwóch latach od opłacenia mandatu. Dlatego online sprawdzimy ich stan z dokładnością dobową. mObywatel prezentuje punkty karne wraz z planowaną datą wygaśnięcia, a stan jest aktualizowany około godziny 6:00.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)