Jak sprawdzić płytę główną? Oto instrukcja krok po kroku
Jak sprawdzić jaką mam płytę główną? - to częste pytanie internautów, którzy planują zmodernizować swój komputer. Okazuje się, że proces ten nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Poniżej przedstawiamy kilka najprostszych sposobów.
03.01.2020 16:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak sprawdzić płytę główną? Chociaż może się wydawać, że czynność ta wymagać będzie od nas specjalistycznej wiedzy w zakresie komputerów, w rzeczywistości należy ona do jednej z najprostszych. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym sprawdzimy jaki model płyty głównej posiadamy. Niektóre z nich ograniczają się nawet do jednej komendy.
Czym jest płyta główna i dlaczego warto znać jej model?
Płyta główna jest podstawowym elementem naszego komputera. Stanowi ona bazę dla innych, bardzo ważnych podzespołów jak procesory i pamięć operacyjna. Znajdują się na niej również gniazda do zainstalowania tych urządzeń, złącza PCI-E oraz gniazda do urządzeń składujących jak np. dyski twarde czy złącze klawiatury i zasilacza.
Znajomość modelu płyty głównej komputera będzie niezbędna, jeśli chcemy zmodyfikować swój sprzęt i usprawnić jego działanie np. poprzez instalacje nowego procesora. Nie wszystkie nowe elementy będą bowiem pasować do naszej płyty głównej. Przed planowanym ulepszeniem komputera, warto zapoznać się informacjami na temat jego kluczowego składnika.
O tym na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie płyty głównej przeczytacie w tym artykule.
Jak sprawdzić jaką mam płytę główną?
Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić model posiadanej przez nas płyty głównej. Najprościej będzie zlokalizować go na opakowaniu lub w dokumencie poświadczającym jej zakup. Bardzo często zdarza się jednak, że tego typu dokumentacja zawierusza się nam wśród innych papierów, lub najzwyczajniej w świecie nieumyślnie wyrzuciliśmy ją do kosza. W takim wypadku, sprawdzenie modelu płyty głównej będzie wymagało następujących kroków:
- Na pasku "start" znajdź opcję "wyszukiwanie" oznaczoną lupą
- W oknie wyszukiwania wpisz komendę "Msinfo32" i naciśnij enter
- Ukaże Ci się podsumowanie systemu
- Wszystkie informacje znajdziesz w punktach: Producent płyty głównej i Model płyty głównej
Jednym ze sposobów, dzięki któremu poznamy szczegółowe informacje na temat wyposażenia naszego komputera, jest także pobranie darmowych aplikacji. Jedną z nich jest Aida32, o której możecie przeczytać tutaj.
Jak sprawdzić płytę główną, gdy komputer jest wyłączony?
Na samym początku upewnijmy się, że nasz komputer jest odłączony od prądu, a następnie zdemontujmy bok obudowy. Nazwa modelu płyty głównej znajdować się będzie w okolicach kodu kreskowego i numeru seryjnego.
Zobaczcie również inne poradniki: