Jak skutecznie wyczyścić pralkę?
Zablokowanie filtra w pralce może prowadzić do gromadzenia się wody i brudu, a nawet do uszkodzenia samej pralki. - Zalecane jest raz na pół roku zajrzenie do środka - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Wiesław Skiba. Zobacz, jak prawidłowo oczyścić taki filtr?
14.04.2016 14:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zablokowanie filtra w pralce może prowadzić do gromadzenia się wody i brudu, a nawet do uszkodzenia urządzenia. - Zalecane jest, żeby raz na pół roku zajrzeć do środka - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Wiesław Skiba. Zobacz, jak prawidłowo oczyścić filtr.
W miarę upływu czasu każda pralka zużywa się i zaczyna pracować trochę gorzej. Wymiana sprzętu na nowy nie musi być koniecznością, jeśli będziemy regularnie go czyścić. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na pozbycie się osadów i nieprzyjemnego zapachu z urządzenia.
Przed przystąpieniem do czynności usuwania kamienia, warto sprawdzić twardość wody. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po gotowe paskowe testery. Wystarczy, że zanurzymy je w wodzie, a następnie odczytamy wynik. W przypadku, gdy taki test wykaże, że woda jest twarda, powinniśmy do każdego prania dodawać zmiękczacz. Jeśli woda jest miękka, wówczas nie musimy używać żadnych dodatków.
Domowe sposoby
Ocet, kwasek cytrynowy czy soda mogą zdziałać cuda w pralce. Aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu lub odkamienić wnętrze sprzętu, wlej do pustego bębna około 2-3 litrów octu spożywczego, dosyp do niego dwa opakowania kwasku cytrynowego i nastaw urządzenia na pełen cykl prania w najwyższej temperaturze (nawet 9. stopni Celsjusza).
Ewentualnie możesz wlać dwie szklanki octu do dozownika na proszek do prania, dosypać kwasek cytrynowy i uruchomić taki sam program, jak przy poprzednim sposobie. W przypadku, gdy nie dysponujesz kwaskiem cytrynowym ani octem, wsyp do pustego bębna około 0,5 kilograma sody oczyszczonej i nastaw puste pranie.
Gdy urządzenie skończy prać, dokładnie wyczyść za pomocą mieszanki octu i sody oczyszczonej wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (łącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikiem na proszek oraz płyn do płukania, które narażone są na stały kontakt z wodą, a co za tym idzie - powstawanie grzyba)
. Najlepiej pokryć warstwą tej mieszanki wszystkie elementy i zostawić na kilka godzin, a następnie zmyć i wytrzeć pralkę do sucha.
Jeśli w urządzeniu zadomowił się grzyb, to nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć walkę. Na początek usuń widoczne zmiany na urządzeniu (plamy, kropki). Później nastaw sprzęt na najwyższą temperaturę i rozpocznij puste pranie dodając wcześniej pół litra octu do pojemnika na płyn do płukania tkanin. Po skończonym praniu zrób kolejne, tym razem ustaw 9. stopni (również bez ubrań). Tym razem dodaj wybielacza. Na koniec ustaw trzecie pranie, również w temperaturze 95 stopni, ale już bez octu i bez wybielacza. Potem wytrzyj pralkę tam, gdzie jest to możliwe i zostaw otwartą, by się wietrzyła. Za miesiąc cały ten zabieg musisz powtórzyć.
Nie zapomnij!
Pamiętaj również, że zasobnik na detergenty zatyka się poprzez nagromadzenie w nim resztek używanego proszku. Dobrym i skutecznym sposobem jest wymycie go w zmywarce do naczyń, jednak gdy jej nie posiadasz, nie pozostaje nic innego jak zrobić to ręcznie. W przypadku, gdy szuflada nie posiada możliwości demontażu, możesz ją wyczyścić za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Filtry doprowadzające wodę także wymagają troski. Powinny być one czyszczone tym częściej, im gorsza jest jakość wody (im woda jest twardsza lub zanieczyszczona). Jeśli pralka nie posiada filtru samoczyszczącego, wówczas należy czyścić go ręcznie. Ważne przy tym, by delikatnie otwierać jego pokrywę i nie porysować powierzchni pralki.
Ochrona pralki na co dzień
O urządzenie należy dbać na co dzień. Po każdym praniu zostaw otwarte na całą szerokość drzwi od pralki oraz pojemnik na proszek, co zapobiegnie powstawaniu pleśni i brzydkiego zapachu. Nie wsypuj również większej niż zalecana porcji proszku czy płynu do płukania. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej. Zastosować również można sodę oczyszczoną, która zmiękcza wodę i sprawia, że białe pranie jest naprawdę białe, a kolory żywsze. W tym celu należy użyć pół szklanki sody i wsypać ją do pralki razem z proszkiem.
Źródło: cleanandscentsible / restartagd / urzadzamy
ag