Jak skonfigurować router? Co to router jest i jakie rodzaje wyróżniamy
Wiele osób uważa, że podłączenie routera to wymagające zadanie, z którym poradzi sobie jedynie informatyk. Tymczasem nowo zakupiony router może podłączyć każdy. Wystarczą do tego zasilacz, źródło zasilania oraz połączenie internetowe.
26.11.2019 | aktual.: 03.02.2022 15:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest router?
Router to urządzenie zapewniające przewodowe i bezprzewodowe połączenie internetowe dla domowych urządzeń takich jak komputer, telefon, telewizor lub inne urządzenie typu smart. Zadaniem routera jest utworzenie lokalnej sieci, w której podłączone urządzenie otrzymuje swój adres IP, a następnie dostęp do sygnału internetowego. Domowe sprzęty mogą się też wzajemnie widzieć np. drukarka WiFi z komputerem, który będzie wysyłał do niej dokumenty, albo smart TV z dyskiem sieciowym, gdzie mamy zapisane nasze filmy i muzykę.
Co to jest modem i czym się różni od routera?
Modem to urządzenie, którego celem jest przetwarzanie cyfrowych danych na postać analogową i przesłanie ich do innego modemu. Innymi słowami - umożliwia dostawcy internetu przesyłanie danych do naszego mieszkania. Nie jest tym samym, co router - chociaż oba określenia stosowane są zamiennie. Podczas, gdy router dzieli sygnał pomiędzy kilka urządzeń, modem jest niezbędny, by sygnał internetu w ogóle dotarł do nas od dostawcy.
Rodzaje routerów:
- DSL/ADSL - jest to router z wejściem na kabel telefoniczny (wtyczka RJ-11). Dostawcą tego typu połączenia jest m.in Orange i ich popularna Neostrada. Teoretyczne i realne prędkości Internetu nie są spektakularne na tego typu łączach
- xDSL - tego typu router służy do uzyskania połączenia w przypadku sieci kablowych. Najczęściej spotykany w sieciach osiedlowych i kablówkach. Jeśli naszym dostawcą jest m.in Vectra, UPC lub Netia, powinniśmy wybrać ten rodzaj routera. Takiego routera używamy też przy dowolnych technologiach dostarczania Internetu, jeśli mamy zewnętrzny modem połączany do routera kablem erthernetowym RJ-45.
- 3G/4G - tego typu sprzęt jest wykorzystywany w przypadku Internetu po sieci komórkowej. Istnieją odmiany stacjonarne lub mobilne (mogące być zabierane wszędzie tam, gdzie nasz operator komórkowy ma zasięg), które są dodatkowo wyposażone w baterię. Należy pamiętać, że obecnie większość smartfonów może służyć jako router 3G/4G. Niektóre routery internetu komórkowego nie posiadają same modemu 3G/4G i muszą mieć wpięty zewnętrzny modem USB tego typu.
- Światłowodowe - to najmłodszy popularnością sprzęt. Dostęp do światłowodów jest coraz lepszy, poza ogólnopolskimi gigantami jest dużo lokalnych usługodawców. Ta technologia zapewnia najlepsze osiągi. Router światłowodowy podłączamy do gniazdka abonenckiego żyłą światłowodową. Router tego typu najczęściej dostarcza operator. Może też oferować samą końcówkę GPON/ONU (odpowiednik modemu), wtedy wybieramy router xDSL.
Jaki router wybrać?
Kupno odpowiedniego routera nie powinno sprawić problemu. Przed zakupem upewnijmy się jakiego rodzaju urządzenia potrzebujemy oraz zwróćmy uwagę na cechy takie jak:
- standard Wi-Fi - najczęściej możemy spotkać standard 802.11n zapewniający prędkość do 600 Mb/s oraz 802.11ac, który obsługuje prędkość do 2.6 Gb/s. Starsze wersje 802.11b lub 802.11g są obecnie rzadko spotykane i mogłyby stanowić problem przy obsłudze szybszych łączy internetowych. Powoli wchodzą też jeszcze szybsze routery 802.11ax nazywane w nowej nomenklaturze WiFi 6.
- bezpieczeństwo sieci - nasi sąsiedzi mogą szybko wykryć niezabezpieczoną sieć Wi-Fi. W najlepszym wypadku skończy się to na podkradaniu internetu. Warto wybrać sprzęt obsługujący zabezpieczenia WPA2-PSK, filtr MAC oraz firewall.
- prosta konfiguracja - obecnie większość routerów oferuje szybką i prostą konfigurację. Aby nie komplikować sobie pracy, wybierzmy router z tego typu rozwiązaniem. Niektóre modele można ustawić dzięki aplikacji na smartfony.
- zasięg i anteny - kupując router, zwróćmy uwagę, ile anten oferuje producent. Większa ilość anten poprawi jakość połączenia i zwiększy zasięg. Jeśli anteny są odkręcane, w razie konieczności możemy je wymienić na mocniejsze.
- dodatkowe funkcje - router może być wyposażony w port USB, kilka interfejsów Internerowych (np. uniwersalne mające na raz xDSL, ADSL i USB do modemów sieci komórkowych) lub gniazdo na karty SIM (modele 3G/4G). W przypadku routerów mobilnych istotna może być pojemność baterii i poręczność.
Jak podłączyć router?
Podłączenie routera do sieci nie jest żadnym problemem i poradzi sobie z nią każdy. Po wyjęciu sprzętu z opakowania, upewnijmy się, że mamy dostęp do źródła zasilania w pobliżu gniazda internetowego lub znajdjemy się w zasięgu sieci komórkowej naszego operatora. Po podłączeniu sprzętu do prądu za pomocą zasilacza dołączonego w zestawie należy zrestartować router. Następnie można podpiąć kabel internetowy lub włożyć kartę SIM. Główne gniazdo internetowe w routerze często wyróżnia się nazwą lub kolorem. W zależności od routera może być podpisane np. WAN lub DSL/ADSL. Po podłączeniu zasilacza i internetu należy przejść do konfiguracji routera.
Jak skonfigurować router?
Konfiguracja routera zajmie nam około 5 minut. Cały proces jest szczegółowo opisany w papierowej lub elektronicznej instrukcji obsługi dołączonej do każdego zestawu.
Aby rozpocząć konfigurację, musimy otworzyć okno przeglądarki internetowej, np. Firefox, Opera lub Chrome, a następnie w polu adresu wpisać nasz adres IP. Najczęściej jest to numer 192.168.1.1 lub 192.168.0.1, w sprzętach Huawei zwykle 192.168.8.1 (można go znaleźć z tyłu lub pod spodem routera, a także w instrukcji). Na ekranie pojawi się okno logowania. Zazwyczaj domyślne login i hasło to "admin". Hasłem może być także nazwa marki routera np. pentagram. Po poprawnym zalogowaniu, warto wybrać szybką konfigurację, która ograniczy się do uzupełnienia najważniejszych parametrów.
Główne parametry do konfiguracji routera powinien nam podać dostawca internetu. Jeśli ich nie znamy, powinniśmy się z nim skontaktować. Sami bez problemu wypełnimy pole SSID, czyli nazwę sieci WiFi routera, tryb zabezpieczeń i hasło WiFi. Przy konfiguracji najlepiej wybrać zabezpieczenia typu WPA2-PSK. Po zapisaniu wszystkich opcji zazwyczaj będziemy musieli chwilę odczekać lub zrestartować urządzenie. Jeśli wszystko będzie dobrze skonfigurowane, po wpisaniu dowolnego adresu połączymy się ze stroną internetową.
Konfiguracja routera nie jest trudnym zadaniem. W przypadku problemów możemy skontaktować się z dostawcą internetu lub zresetować urządzenie, co pozwoli na wprowadzenie wszystkich danych na nowo. Pomocna jest też instrukcja obsługi czy wirtualne systemy panelu zarządzania routerem, które są udostępniane przez część producentów routerów (np. TP-Link dla niektórych modeli). Dzięki nim możemy poćwiczyć na sztucznym routerze na stronie danego producenta, zanim zabierzemy się za konfigurację własnego urządzenia.