Jak ograniczyć koszt używania lodówki latem?

Jak ograniczyć koszt używania lodówki latem?

Jak ograniczyć koszt używania lodówki latem?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Monkey Business
17.06.2016 11:09

Niewielu z nas wie, że jest to największy pożeracz energii. Koszt zużytej energii przez lodówkę może sięgać 25 – 30 proc. naszych rachunków na prąd. Czy możemy coś zrobić, aby zmniejszyć koszty zużywanej energii? Okazuje się, że całkiem sporo.

Po pierwsze, kupując nową lodówkę należy dopasować pojemność do liczby osób w rodzinie. Sprzęt nie może być za duży, gdyż jeśli urządzenie nie będzie zapełnione, to w efekcie energia będzie zużywana na chłodzenie znajdującego się w niej powietrza. Co w konsekwencji doprowadzi do tego, że zimne powietrze bardzo szybko będzie uciekało z lodówki przy każdym otworzeniu jej drzwi. Wiele osób otwiera drzwi do lodówki i zastanawia się, co z niej wyciągnąć, jaki posiłek przygotować itp. To w szybkim tempie doprowadza do znacznego podniesienia temperatury wewnątrz urządzenia. Lodówka musi uruchomić agregat na dłużej, a to już wymierny koszt. Podobnie sprawa wygląda w przypadku komory zamrażarki. Tutaj jeszcze bardziej powinniśmy ograniczać czas jej otwarcia. Podniesie temperatury to jedno, jednak równie kosztowne jest osadzanie się szronu w jej wnętrzu. Im dłużej drzwi pozostają otwarte, tym więcej wilgoci dostaje się do wnętrza. W ten sposób, w krótkim czasie zwiększamy swój rachunek za prąd.

Oczywiście duże znaczenie ma również klasa energetyczna naszego sprzętu, czyli parametr określający zużycie energii. Model A zużywa ok. 1. – 15 proc. więcej energii niż lodówka A+ i około 25 proc. więcej niż A++. Za to porównując z lodówką A+++ to ponad 40 proc. więcej. Najlepiej wybierać też takie modele, które posiadają system No Frost. Dzięki temu rozwiązaniu szron oraz wilgoć będzie usuwany automatycznie, a my nie będziemy musieli się martwić o rozmrażanie lodówki.
_ Oprócz inwestycji w energooszczędną lodówkę, możemy przestrzegać kilku zasad, które nie będą wymagać od nas zbyt wielu wyrzeczeń. _

Duże znaczenie ma miejsce ustawienia lodówki w kuchni. Urządzenie powinno stać jak najdalej od kaloryfera, kuchenki, zmywarki czy też innych źródeł ciepła oraz miejsc szczególnie mocno nasłonecznionych. Jak się okazuje zmniejszenie temperatury o jeden stopień może przynieść zmniejszenie zużycia energii nawet o 5 –. 6 proc.! Powinniśmy też zapewnić dobrą wentylację skraplacza znajdującego się z tyłu lodówki. Sprzęt powinien znajdować się około 8 – 10 cm od ściany. Natomiast jeśli urządzenie znajduje się zbyt blisko ściany, może to spowodować gorszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie większe zużycie energii. Prosty zabieg z odpowiednim przesunięciem lodówki lub zwiększeniem otworów wentylacyjnych może zmniejszyć rachunek nawet o 10 proc.

Odpowiednio ustawiona temperatura w lodówce również ma wpływ na ilość zużywanej energii elektrycznej. Jak się okazuje optymalna temperatura chłodzenia w urządzeniu to 4. 7 stopni, natomiast w zamrażarce – 18 stopni. Im wyższa będzie ustawiona temperatura, tym niższe będzie zużycie prądu. Natomiast jeśli obniżymy temperaturę nawet o dwa stopnie, spowoduje wzrost poboru prądu nawet o kilkanaście procent, więc nie warto przepłacać. Warto na to zwracać uwagę szczególnie latem. Dwa stopnie Celsjusza więcej nie wpłyną na bezpieczeństwo przechowywanych potraw, a jednocześnie wyraźnie obniżą rachunek. Do tego narażamy się na mniejsze ryzyko podrażnienia gardła pijąc nieco mniej schłodzone napoje.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Nigdy nie należy wkładać do lodówki ciepłych napojów i potraw, ponieważ podwyższają one temperaturę w całej lodówce, co w efekcie prowadzi do tego, że urządzenie będzie czerpać więcej energii. W niektórych sytuacjach (bardzo gorące potrawy) może nawet dojść do uszkodzenia urządzenia. Najpierw należy ostudzić potrawy w pokojowej temperaturze lub jeśli chłodno jest na dworze, wystawić jedzenie na balkon. Dopiero później można je schować do lodówki.

Produkty powinny być przechowywane zawsze w szczelnych pojemnikach, w szczególności te, które zawierają dużo wilgoci. Dzięki temu ograniczymy parowanie żywności w lodówce. Niestety, urządzenie kiepsko sobie radzi ze schładzaniem wilgotnego powietrza. Dlatego też należy dbać, aby na ścianach lodówki nie osadzał się szron, a jeśli już się pojawi większa ilość, należy go szybko usunąć.

_ Oprócz powyższych zasad warto również zadbać o stan techniczny naszej lodówki: _

  1. Jeśli lodówka nie posiada funkcji No Frost –. należy ją regularnie rozmrażać;
  2. Nieszczelne drzwi lodówki to przyczyna dostawania się ciepłego powietrza do wnętrza, co w konsekwencji prowadzi do tego, że agregat musi intensywniej pracować, by schłodzić zawartość lodówki. Dlatego raz na jakiś czas należy czyścić uszczelki przy drzwiach, a uszkodzone wymieniać;
  1. Zamrożone produkty najlepiej rozmrażać w lodówce. Oczywiście rozmrożenie potrwa nieco dłużej, ale przynajmniej zamrożony produkt wychłodzi wnętrze lodówki;
  1. Jeśli rozmrażamy zamrażarkę, najlepiej jest przełożyć produkty do chłodziarki, dzięki czemu agregat będzie miał lżejszą pracę.

Jeśli będziemy się trzymać tych prostych zasad, pozwoli nam to utrzymać koszty zużywanej energii przez lodówkę na właściwym poziomie.

ag

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)