Jak często zerkasz na telefon? Myślisz, że rzadziej od innych?

Jak często zerkasz na telefon? Myślisz, że rzadziej od innych?

Jak często zerkasz na telefon? Myślisz, że rzadziej od innych?
Źródło zdjęć: © Vernon Chan / CC
10.07.2015 12:10, aktualizacja: 10.07.2015 14:54

Jak wynika z badań, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez Instytut Gallupa, smartfony całkowicie wrosły już w życie i przyzwyczajenia ich użytkowników. Nie wyobrażają oni sobie życia bez współczesnej komórki, a większość z nich sprawdza ją przynajmniej kilka razy na godzinę. Co ciekawe, przeważająca liczba uważa również, że robi to rzadziej od innych.

Badanie, które przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 15 747 mieszkańców Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem internetu miało odpowiedzieć na pytanie, na ile współczesny telefon komórkowy stał się nieodzowny dla jego statystycznego właściciela. I, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się, że życia bez smartfona nie wyobraża już sobie przeważająca większość z nich.

Aż 81 proc. przyznało bowiem, że stara się mieć telefon pod ręką praktycznie w każdej chwili podczas godzin dziennych. Do tego aż 63 proc. odpowiedziało, że również podczas snu starają się zapewnić, by komórka była w pobliżu (co z jednej strony może być wyrazem dość poważnego już uzależnienia, a z drugiej – świadczyć po prostu o tym, że używają oni smartfona jako budzika).

A jak często zdarza im się zerkać na telefon, by sprawdzić, czy nie dostali jakiejś nowej wiadomości czy innego powiadomienia? Najwięcej - aż 41 proc. – wybrało drugą w kolejności możliwość, "kilka razy na godzinę". Do jeszcze częstszego sprawdzania smartfona – "co kilka minut" – przyznało się zaledwie 11 proc. pytanych. 20 proc. odpowiedziało "mniej więcej raz na godzinę" a 24 proc. "kilka razy na dzień". Dalej były już tylko odpowiedzi "mniej więcej raz dziennie" i "mniej niż raz dziennie", które obie zgromadziły po 2 proc. głosów.

Jednocześnie jednak większość pytanych uważa, że nie jest od telefonu tak uzależniona jak inni. 31 proc. odpowiedziało, że sprawdza swój telefon "trochę rzadziej" od reszty, a 30 proc. – "dużo rzadziej". Odpowiedź "mniej więcej tak samo często" zaznaczyło jedynie 28 proc., a dwie pozostałe – trochę częściej i dużo częściej zebrały odpowiednio 8 i 3 proc. odpowiedzi. Co ciekawe, nawet wśród tych, którzy odpowiedzieli, że sprawdzają swój telefon co kilka minut, 30 proc. uważa, że robi to _ rzadziej od innych _.

Jak podkreślają autorzy badania, może świadczyć o swego rodzaju wstydzie przed zachowaniem uznawanym za społecznie nieakceptowalne (dlatego odpowiadający uważają, że dopuszczają się go rzadziej od innych). Z drugiej strony może być też konsekwencją tego, że najchętniej używający telefonów są otoczeni przez podobnych sobie i wzajemnie wpływają na swoje przyzwyczajenia. Tak czy inaczej jednak taki wynik jest nieoczekiwany i statystycznie nieprawdopodobny.

Autorzy badania cytują w tym miejscu bohatera słynnej w USA audycji radiowej z 1974 roku – A Prairie Home Companion – który podawał fikcyjne wiadomości z nieistniejącego miasteczka, w którym "wszystkie kobiety są silne, wszyscy mężczyźni przystojni, a wszystkie dzieci ponadprzeciętne". Amerykańscy użytkownicy smartfonów również w większości uważają, że są lepsi od przeciętnej (jeżeli uznać rzadsze zerkanie na telefon za pozytywną cechę – ale chyba takie jest jeszcze na razie przekonanie).

To może się jednak zmieniać. Instytut Gallupa podaje również, że znacznie częściej swoje telefony sprawdzają ludzie młodzi. W grupie wiekowej 18-29 odpowiedź "kilka razy na godzinę" zaznaczyło aż 51 proc. Do tego aż 22 proc. nie bało się już zaznaczenia odpowiedzi "co kilka minut".

Czy nam się więc to podoba czy nie, wygląda na to, że z czasem smartfonów używać będziemy nie tylko więcej, ale i chętniej, również w towarzystwie. Autorzy badania podkreślają przy tym, że wszystkie konsekwencje tego nowego stanu rzeczy, w którym każdy pozostaje w stałym kontakcie z resztą świata dzięki urządzeniu przenośnemu, nie są jeszcze znane, ale pozostają w centrum zainteresowania badaczy. Z całą pewnością można stwierdzić, że świat zmienia się za przyczyną smartfonów na naszych oczach.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)