Iplex.pl - bezpłatna wypożyczalnia filmów online

Iplex.pl - bezpłatna wypożyczalnia filmów online
Źródło zdjęć: © IDG.pl

04.02.2010 10:30, aktual.: 04.02.2010 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Operator serwisu iplex.pl umożliwił internautom oglądanie dostępnych tam filmów bez żadnych opłat. W tej internetowej wypożyczalni wideo, uruchomionej w lutym 2008 r., dostępnych jest obecnie ok. tysiąc materiałów, obejmujących filmy i programy telewizyjne. Do obejrzenia dowolnej pozycji z katalogu serwisu wystarczy obejrzenie poprzedzającej go reklamy.

W katalogu iplex.pl znaleźć można zarówno kino komercyjne, jak i bardziej ambitne, a oprócz tego produkcje o tematyce historycznej, przyrodniczej, kabarety i bajki. "Wojna polsko-ruska", "Mała Moskwa", "Stara baśń", "Ogniem i mieczem", "Underworld", "Gomorra", "Inwazja barbarzyńców" to niektóre z dostępnych w wypożyczalni obrazów. Filmy zagraniczne wyświetlane są z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami. Operator serwisu zapowiada, że w najbliższych tygodniach jego zasoby powiększą się o seriale i koncerty.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Oglądanie filmów nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, co więcej - nie trzeba się nawet logować. Finansowanie mają zapewnić serwisowi emitowane w nim reklamy. Widz, aby odtworzyć wybrany materiał, będzie musiał obejrzeć poprzedzającą go reklamę a następnie odpowiedzieć na zadane po niej pytanie. "Blok reklam składać się może z maksymalnie pięciu spotów, jednak dołożymy wszelkich starań, aby przed filmem wyświetlana była tylko jedna reklama" - zapewnia iplex. Filmy nie będą przerywane dalszymi reklamami.

Filmy nie są pobierane i zapisywane na komputerze lokalnym - pliki przesyłane są strumieniem wideo i gromadzone w pamięci operacyjnej, a odtwarzane w dedykowanym Playerze Iplex.

Z wirtualnej wypożyczalni mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows i Mac OS X (z zainstalowanym środowiskiem Sun Java), używający przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Opera i Safari. Iplex informuje jednak, że w wypadku użycia ostatniego z wymienionych programów mogą pojawić się "sporadyczne problemy". Ich usunięcie ma potrwać do końca kwietnia 201. r. - do tego czasu operator zaleca używanie programu Mozilli.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Co do systemów Linux, to na chwilę obecną prowadzone są testy kompatybilności oprogramowania odtwarzającego.

Jak już wspomnieliśmy, zakładanie konta w iplex.pl nie jest wymagane. Serwis namawia jednak to tego - z posiadaniem profilu wiążą się dodatkowe korzyści, m.in. możliwość przeglądania historii obejrzanych filmów oraz edycji komentarzy zamieszczanych pod materiałami.

Równocześnie ze zmianą modelu biznesowego, usługa przeszła lifting wizualny. Zmodyfikowano kolorystykę serwisu; dodano też nowe elementy interfejsu (np. zakładki z podziałem na sekcje tematyczne i najpopularniejsze materiały). Użytkownik może polecić film znajomym np. za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu i serwisów Facebook, Myspace czy Grono - wystarczy kliknąć wybrany przycisk funkcyjny dostępny pod każdym z filmów.

Arkadiusz Świerczewski, współtwórca iplex.pl, uważa, że treści audiowizualne udostępnione internautom bezpłatnie przyniesie obopólne korzyści. "Reklamodawcy zyskują uważnego odbiorcę swoich spotów, a sami użytkownicy mają dobre skojarzenia z oglądaną reklamą, gdyż dzięki niej otrzymują rzeczywistą wartość. Co więcej, nasi widzowie to grupa ludzi, która nie chce już oglądać telewizji z jej sztywną ramówką i natarczywymi reklamami. Iplex.pl to przykład, że można inaczej" - mówi Świerczewski.

Więcej informacji: Iplex.pl

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (222)
Zobacz także