Internet w Polsce ma już 17 lat

Internet w Polsce ma już 17 lat

Internet w Polsce ma już 17 lat
17.08.2008 14:30, aktualizacja: 18.08.2008 09:06

Jak podaje NASK, dziś mija 17 lat od dnia wymiany pierwszych wiadomości między Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. Wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek Internetu w Polsce. Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T.

Za datę pełnego podłączenia do Internetu uważa się okolice 20 grudnia 1991 roku, kiedy to Stany Zjednoczone zdjęły wszelkie ograniczenia w łączności. W tym momencie w polski Internet były już wpięte lokalne sieci Wydziału Fizyki UW , Obserwatorium Astronomicznego UW, Centrum Astronomicznego PAN, krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej, a także pojedyncze komputery Uniwersytu Jagiellońskiego i oczywiście centralny węzeł łączności, zlokalizowany w budynku Centrum Informatycznego UW. Do podłączenia była już prawie gotowa sieć Politechniki Warszawskiej.

Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T. Pierwsze połączenie ustanowione między Polską, a Danią miało prędkość 9600 bps. W 1992 roku zestawiono połączenie satelitarne ze Szwecją o prędkości 38400 bps. W tym samym roku nawiązano również łączność z Wiedniem ( 64 kbps ). W 1996 roku NASK udostępnił 3-megabitowe łącze ze Stanami Zjednoczonymi. Obecna, łączna przepustowość łączy zagranicznych NASK przekracza 2 Gbps.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)