Internet w Polsce ma już 17 lat

Internet w Polsce ma już 17 lat

17.08.2008 14:30, aktual.: 18.08.2008 09:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak podaje NASK, dziś mija 17 lat od dnia wymiany pierwszych wiadomości między Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. Wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek Internetu w Polsce. Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T.

Za datę pełnego podłączenia do Internetu uważa się okolice 20 grudnia 1991 roku, kiedy to Stany Zjednoczone zdjęły wszelkie ograniczenia w łączności. W tym momencie w polski Internet były już wpięte lokalne sieci Wydziału Fizyki UW , Obserwatorium Astronomicznego UW, Centrum Astronomicznego PAN, krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej, a także pojedyncze komputery Uniwersytu Jagiellońskiego i oczywiście centralny węzeł łączności, zlokalizowany w budynku Centrum Informatycznego UW. Do podłączenia była już prawie gotowa sieć Politechniki Warszawskiej.

Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania Internetu w Polsce, NASK był jego jedynym operatorem. Dopiero w 1995 roku do gry wkroczyła Telekomunikacja Polska udostępniając POLPAK-T. Pierwsze połączenie ustanowione między Polską, a Danią miało prędkość 9600 bps. W 1992 roku zestawiono połączenie satelitarne ze Szwecją o prędkości 38400 bps. W tym samym roku nawiązano również łączność z Wiedniem ( 64 kbps ). W 1996 roku NASK udostępnił 3-megabitowe łącze ze Stanami Zjednoczonymi. Obecna, łączna przepustowość łączy zagranicznych NASK przekracza 2 Gbps.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także