Internauta skazany na 30 godzin robót za wpis na forum

Internauta skazany na 30 godzin robót za wpis na forum

Internauta skazany na 30 godzin robót za wpis na forum
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
22.11.2012 12:01, aktualizacja: 22.11.2012 12:40

Na 30 godzin prac społecznych skazał w środę Sąd Rejonowy w
Ostrowie Wlkp. Piotra G., który w 2011 roku, komentując w internecie informację o śmierci polskiego
żołnierza w Afganistanie, napisał: "Kolejny okupant nie żyje, brawo dla afgańskich bojowników o
wolność".

28-letni Piotr G. zamieścił swój wpis na jednym z portali w grudniu 201. roku pod artykułem o śmierci sierż. Zbigniewa Biskupa. Żołnierz zmarł w szpitalu, a jego śmierć nie miała związku z działaniami bojowymi.

Według sądu internauta swoim wpisem publicznie pochwalał popełnienie przestępstwa. - _ Obwiniony swoim wpisem wyraził sympatię dla afgańskich bojowników o wolność. Talibowie w powszechnej opinii międzynarodowej uznawani są za terrorystów, a ich zachowanie nie ma nic wspólnego z walką o niepodległość _ - powiedziała uzasadniając wyrok sędzia Renata Sztendel.

Zdaniem sądu, nie można uznawać - jak to czynił Piotr G. - że polskie wojska w Afganistanie są okupantami, a państwo polskie prowadzi wojnę z Afganistanem.

Sąd orzekł, że wyrażanie uznania dla terrorystycznych działań talibów jest wykroczeniem. - _ Akceptując działania talibów, (Piotr G.) pochwalał dokonywane przez nich przestępstwa, w tym zabójstwa ludności cywilnej i żołnierzy _ - powiedziała sędzia Sztendel.

Piotr G. podczas procesu twierdził, że jego wpis był protestem przeciwko udziałowi wojsk polskich w wojnie w Afganistanie.

- _ Trudno uznać, że ten komentarz był wyrażeniem opinii co do decyzji polskiego rządu o udziale polskich sił zbrojnych w ramach międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa w Afganistanie. Pochwalanie działań terrorystycznych talibów nie jest wyrazem wolności słowa _ - uznał sąd.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazany zapowiedział, że prawdopodobnie odwoła się od decyzji sądu.

Z internautami obrażającymi polskich żołnierzy od dłuższego czasu walczy st. sierż. Jacek Żebryk, uczestnik zagranicznych misji. To on w sierpniu ub.r. zawiadomił prokuraturę w Białogardzie, bo poczuł się dotknięty treścią postów zamieszczonych pod informacją o śmierci jednego z żołnierzy. Potem uzupełniał zawiadomienie o przestępstwie o kolejne wpisy na internetowych forach.

W lutym prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie wpisów, część ze spraw przekazała jednak policji, bo uznała je za wykroczenie, polegające na publicznym nawoływaniu do czynu zabronionego. Grozi za nie areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Właśnie jedną z takich spraw zajmował się sąd w Ostrowie Wielkopolskim.

Za walkę z obraźliwymi wpisami Żebryk odebrał w lutym nagrodę Buzdygana przyznawaną przez redakcję wojskowego tygodnika "Polska Zbrojna".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)