Inteligentna pidżama szpitalna

Inteligentna pidżama szpitalna

Inteligentna pidżama szpitalna
Źródło zdjęć: © Asier Arco / CC
29.09.2011 15:03

Naukowcy z Hiszpanii zbudowali system, pozwalający na monitorowanie stanu pacjentów szpitala w czasie rzeczywistym. Jego głównym elementem jest koszulka z zainstalowanymi czujnikami - poinformował Unversidad Carlos III w Madrycie.

Zespół naukowców z Unversidad Carlos III w Madrycie (UC3M) opracował system monitorujący stan zdrowia chorego. Składa się on z dwóch części. Pierwszą stanowi stała infrastruktura IT zainstalowana w budynku. Jest to zespół stacji bazowych i routerów mobilnego dostępu.

Druga część to zestaw mobilny - inteligentny t-shirt, stanowiący część szpitalnej pidżamy. Materiał z którego jest wykonany, posiada w swojej osnowie nici metaliczne oraz umieszczone po wewnętrznej stronie, płaskie, płatkowe czujniki. Służą one do pomiarów akcji serca - jest to ten sam typ czujników jaki używany jest przy EKG. Inne czujniki umieszczone w okolicach pachy monitorują temperaturę, zaś na rękę pacjenta zakładana jest elastyczna bransoletka kontrolująca ciśnienie.

Termometr i akcelerometr, określające stan pobudzenia pacjenta (ruch, spoczynek, wysiłek) znajdują się w osobnym, kartowym urządzeniu, mocowanym do koszulki; w jej kieszeni znajduje się zaś moduł bezprzewodowy przekazujący wszystkie dane o stanie monitorowanego, do aplikacji dostępnej dla personelu pielęgniarskiego i lekarzy. Moduł ten lokalizuje także pacjenta, podając jego pozycję na terenie szpitala; działa w zasięgu do 100-15. metrów poza budynkami.

Cała inteligenta pidżama jest urządzeniem wielorazowym - można ją prać i płukać, po zdjęciu przymocowanych do niej urządzeń kartowych.

Jak poinformował zespół naukowy, system można skonfigurować tak, aby po przekroczeniu ustawionej wartości krytycznej np. pulsu powyżej 100. temperatury powyżej 38 st. C. wysyłany był automatycznie alarm SMS-em do lekarza dyżurnego i pielęgniarek.

Według naukowców system, poza lecznictwem zamkniętym, może także służyć w ośrodkach sportowych do monitorowania stanu zdrowia sportowców, do monitorowania pacjentów w domach lub ludzi starych w domach opieki.

System był już testowany w trybie 24 godzinnym na oddziale kardiologicznym w szpitalu La Paz w Madrycie. W czasie testów monitorowana była grupa 5 pacjentów; według lekarzy została wykazana całkowita przydatność całego rozwiązania. Jak poinformowali naukowcy, seria informacyjna urządzeń będzie gotowa w ciągu najbliższego roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)