Intel: prace nad technologią 32 nm zakończone

Intel: prace nad technologią 32 nm zakończone

Intel: prace nad technologią 32 nm zakończone
10.12.2008 12:31, aktualizacja: 12.12.2008 15:42

Koncern Intel poinformował o zakończeniu prac rozwojowych nad technologią 32 nanometrów, która ma zostać wykorzystana do produkcji procesorów najpóźniej do czwartego kwartału 2009 r.

Zgodnie z nazwą procesu produkcyjnego, efektem jego wdrożenia będą procesory wyposażone w obwody o rozmiarze 32 nanometrów. Technologia umożliwi firmie obniżyć koszt i zapotrzebowanie na energię w nowych procesorach, co pójdzie w parze z poprawą wydajności. Doniesienia te oznaczają, że Intelowi kolejny raz udało się spełnić założenia ogłoszonej swego czasu strategii tick-tock - http://www.intel.com/technology/tick-tock/index.htm, która zakłada, że w cyklu dwuletnim w pierwszej kolejności opracowywany jest nowy proces produkcyjny procesorów, a następnie wprowadzana nowa mikroarchitektura.

Ogólnie rzecz biorąc, szybkość procesora jest bezpośrednio związana z liczbą tranzystorów, jaką on posiada. Im mniejsze tranzystory, tym większą ich liczbę można upakować na jednej płytce procesorowej. Dalsza miniaturyzacja procesu produkcyjnego ma też przełożyć się na niższe koszty wytwarzania procesorów - koncerny mogą bowiem zwiększać produkcję zachowując dotychczasową skalę zużycia niezbędnych materiałów.

W ramach technologii 32 nanometrów Intel zamierza wykorzystywać opracowany przez siebie tranzystor trójbramkowy ( obecnie tranzystory są dwuwymiarowe, czyli przymocowane do krzemu, tymczasem konstrukcja trójbramkowa zakłada umieszczenie tranzystora nad krzemem - porusz artykuł Żegnaj elektroniko, witaj spintroniko - http://www.pcworld.pl/news/125205.html ).

Te same tranzystory mają zostać wykorzystane na kolejnym etapie miniaturyzacji procesorów, czyli w procesie wytwórczym 22 nm. Takich układów być może jednak nie zobaczymy przed 2015 r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)