Ile danych zebrało Megaupload? 25 000 000 000 000 000 bajtów

Ile danych zebrało Megaupload? 25 000 000 000 000 000 bajtów
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.03.2012 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po przymknięciu twórcy Megaupload i zamknięciu serwisu pozostał jeden problem: 25 petabajtów danych na ponad 1100 serwerach firmy Carpathia Hosting. Nie za bardzo wiadomo, co z nimi zrobić, a choć Megaupload z oczywistych względów już nie płaci, to koszta utrzymania tych danych na serwerach sięgają 9 tys. dolarów dziennie, a sam sprzęt na którym są przechowywane jest wart około 1,25 miliona dolarów.

Aby zdać sobie sprawę z tego, ile to informacji, warto porównać to np. z World of Warcraft, które zajmuje około 1,3 petabajta ma serwerach, z ludzkim mózgiem, który według neurologów potrafi pomieścić około 2,5 petabajta binarnych danych, czy z faktem, że Google przetwarza 2. petabajty danych dziennie. Ewentualnie – na granicy naszego pojmowania dużych cyfr, zamienić to na 25 tysięcy terabajtów.

Usunąć ich nie można –. z jednej strony są dowodem, z drugiej, na Megaupload znajdowały się również dane użytkowników nie mających nic wspólnego z piractwem.

Niestety, Megaupload już nie płaci, a nikt –. tak sąd, jak i organizacje, które doprowadziły do zamknięcia Megaupload, nie kwapią się do regulowania rosnącego rachunku. A chwila z kalkulatorem i już wiemy, że utrzymanie samych danych kosztuje co najmniej 3,3 miliona dolarów rocznie. Nie wliczając narzutu firmy hostingowej, kosztów obsługi technicznej etc.

Stąd rosnąca ciekawość –. ile Megaupload zarabiało na pirackich treściach, że starczyło jeszcze na willę i żonę dla Kima Dotcoma?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także