IFA 2018. Nadchodzi telewizyjna rewolucja 8K. Wyjaśniamy, o co chodzi

IFA 2018. Nadchodzi telewizyjna rewolucja 8K. Wyjaśniamy, o co chodzi

IFA 2018. Nadchodzi telewizyjna rewolucja 8K. Wyjaśniamy, o co chodzi
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
30.08.2018 12:28, aktualizacja: 31.08.2018 11:27

Targi IFA 2018 będą stały pod znakiem rozdzielczości 8K w telewizorach. Do Sharpa, który pokazał taki sprzęt już roku temu, dołączają m.in LG i Samsung. A newsów o TV 8K możemy spodziewać się jeszcze więcej.

Terminem 8K określana jest rozdzielczość 7680×4320 pikseli. Po raz pierwszy telewizor, który może zapewnić taką szczegółowość obrazu zaprezentował Sharp. Teraz, na targach IFA 2018, dolączają LG, Samsung i Toshiba, a Sharp prezentuje kolejne modele 8K.

IFA 2018. Telewizory LG, Samsung, Toshiba z 8K

LG jako pierwszy zaprezentował telewizor 8K w technologii OLED, natomiast Samsung w swojej autorskiej QLED. Toshiba na razie prezentuje prototypy, ale nie wprowadza ich jeszcze na rynek. Natomiast telewizory Samsunga mają się najszybciej pojawić w sklepach, powstaje jednak pytanie czy będzie co na nich oglądać.

Wiele kanałów telewizyjnych w Polsce nadaje obraz w tzw. Standard Definition (SD), a dopiero kilka nadaje na stałe w High Definition czyli HD. W tym przypadku rozdzielczość HD to 720p lub 1080p. Ta ostatnia rozdzielczość nazywana jest też 2K.

4K, czyli trend który zapanował w telewizorach w ciągu ostatnich dwóch lat, to rozdzielczość czterokrotnie większa od 2K. Już przy telewizorach 4K pojawił się problem braku treści w tej rozdzielczości. Przez chwilę wybrani abonenci mogli oglądać mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji w 4K, ale poza tym kanały telewizyjne ledwo wyciągają 2K.

8K to przyszłość telewizorów. Widzimy to na IFA 2018

Lepiej jest w serwisach streamingowych. Netflix i Amazon Prime oferują coraz więcej filmów i seriali w 4K, nadal jednak jest to młoda technologia. Tymczasem producenci telewizorów atakują nas urządzeniami 8K. Nie mo co się oszukiwać, szeroko dostępnych treści w tej rozdzielczość nie zobaczymy jeszcze długo. No ale slogan 8K robi co najmniej dwukrotnie lepsze wrażenie niż 4K!

Branża zaś nie ma wątpliwości. "4K i 8K to przyszłość telewizorów" - mówił szef LG w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)