HyperBraille: dotykowy wyświetlacz dla niewidomych i słabowidzących

Uczestnicy programu HyperBraille pracują nad wyświetlaczem, za pomocą którego będzie można łatwiej przedstawiać strony internetowe, tabele i inne informacje graficzne osobom z zaburzeniami wzroku. Prototypy płyty typu pin–matrix, wyposażonej w 7200 wysuwających się z podłoża igiełek (pałeczek) zaprezentowano po raz pierwszy podczas targów SightCity - największej w Niemczech wystawie produktów dla osób niewidomych i słabowidzących.

HyperBraille: dotykowy wyświetlacz dla niewidomych i słabowidzących

Uczestnicy projektu HyperBraille, do których należą firmy Metec AG, FH Papenmeier GmbH & Co. KG, IMS-Chips oraz instytuty informatyki z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i Uniwersytetu w Poczdamie, oprócz sprzętu tworzą także niezbędne oprogramowanie i odpowiednie interfejsy dla programów użytkowych i przeglądarek WWW. Główny nacisk kładzie się przede wszystkim na użytkowanie stosowanych powszechnie aplikacji biurowych i internetowych. Na razie przeprowadzono pierwsze testy z programami z pakietu Office i przeglądarką Internet Explorer.

Tradycyjne techniki pozwalają osobom niewidomym albo wysłuchiwać tekstów wygłaszanych przez syntezator mowy współpracujący z komputerem, albo też odczytywać litery z paska dotykowego, na którym tekst jest "emitowany" w alfabecie Braille'a. Obie metody prezentacji dają pojęcie o tekście, ale nie zapewniają nic więcej: osoby widzące uzyskują dodatkowe informacje mimochodem, zapoznając się choćby z layoutem oglądanej strony. Tymczasem urządzenie HyperBraille zastępuje 1. konwencjonalnych pasków Braille'a i nie tylko zwiększa ilość informacji, jaką osoby słabowidzące zdołają przyswoić, ale też pozwala na bezpośrednią prezentację danych w postaci graficznej. W idealnej sytuacji obiekty takie jak fragmenty tekstu, tabele, menu i inne elementy panelu użytkownika Windows itd. byłyby w pełni odtwarzane na ekranie z pałeczek. Uczestnicy projektu chcą w ten sposób pokazywać także inne informacje graficzne, takie jak mapy, rysunki techniczne, plany instalacji elektrycznych czy też diagramy UML. Twórcy dotykowego ekranu
mają nadzieję, że w efekcie ludzie niewidomi uzyskają dostęp do większej palety zawodów niż obecnie.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Wysuwane z podłoża pałeczki matrycy HyperBraille są aktywowane piezoelektrycznie. Ma to dodatkową zaletę: piezokryształy są czułe na nacisk. Firmy i uczelnie zaangażowane w projekt liczą na to, że w przyszłości za naciśnięciem palca możliwe będą także proste interakcje pomiędzy oprogramowaniem a użytkownikiem. Przykładowo, dałoby się tworzyć proste rysunki, używając palca w charakterze ołówka albo zaimplementować technikę przeciągnij i upuść dla potrzeb ludzi niewidomych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)