Hakerzy zaatakowali chiński reżim

Hakerzy zaatakowali chiński reżim

Hakerzy zaatakowali chiński reżim
Źródło zdjęć: © Renato Ganoza / flickr.com / CC
06.04.2012 11:25, aktualizacja: 06.04.2012 13:05

Hakerzy podający się za członków grupy Anonymous w czwartek włamali się
na blisko 500 stron internetowych, w większości należących do rządu Chin, w proteście przeciw
inwigilacji chińskiego społeczeństwa przez władze - podała BBC.

Informację o zhakowaniu 48. stron upubliczniono w internecie na portalu Pastebin z konta Anonymous China. Podano listę zaatakowanych witryn oraz wykradzione stamtąd adresy e-mail i inne dane osobowe.

Na wszystkich stronach pojawił się ten sam komunikat: _ Drogi rządzie Chin, nie jesteś wieczny, dziś padają strony internetowe, jutro upadnie zgniły reżim _.

Na zaatakowanych stronach hakerzy umieścili też linki kierujące do porad, jak obejść mechanizmy cenzury w internecie i ujść uwadze cenzorów. BBC wskazuje jednak, że nie wiadomo, jak duży pożytek odniosą chińscy internauci z rad napisanych w większości po angielsku.

Hakerzy zaapelowali też do zwykłych Chińczyków, by przyłączali się do Anynomous i organizowali własne manifestacje przeciw reżimowi.

Państwo Środka ma najbardziej zaawansowane systemy monitorowania treści w sieci na świecie. Systemy te, nazywane Wielką Ścianą Ognia (Great Firewall of China), pozwalają władzom śledzić aktywność internautów, blokować wybrane strony i uniemożliwiać poruszanie konkretnych tematów.

Ataków na strony rządowe oficjalnie nie potwierdzono, a według chińskich mediów urzędnicy zaprzeczają, że w ogóle miały miejsce. BBC wskazuje jednak, że wiele stron internetowych wskazanych na liście na Pastebin nie działa, a na innych ukazywał się komunikat hakerów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)