Haker w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA

Haker w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA
Źródło zdjęć: © WP.PL

08.06.2009 14:31, aktual.: 08.06.2009 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Janet Napolitano pod koniec ubiegłego tygodnia przyjęła przysięgę od 16 członków rady Homeland Security Advisory Council (HSAC), wśród których znalazł się pomysłodawca imprezy hakerskiej DEFCON i konferencji specjalistów od zabezpieczeń Black Hat, Jeff Moss (znany też jako Dark Tangent). Moss pracował do tej pory w dziale bezpieczeństwa i systemów informatycznych firmy Ernst & Young oraz w zarządzie Secure Computing Corporation – firmy, która została przejęta przez McAfee.

Poza Mossem do tego gremium doradców zaliczają się politycy, policjanci, biznesmeni i naukowcy. Przewodniczącym jest były szef CIA i FBI William Webster. Członkowie HSAC zgłaszają propozycje i udzielają rad ministrowi bezpieczeństwa wewnętrznego.

Według relacji amerykańskich mediów 39-letni Moss był zaskoczony powołaniem go na to stanowisko. Jak sam uważa, w radzie potrzebny był człowiek sceptyczny, a takiego do tej pory brakowało. Obserwatorzy spodziewali się powołania między innymi Bruce'a Schneiera. W najbliższych dniach mają się pojawić kolejne ważne komunikaty dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Moss przyznał, że podczas tradycyjnej gry DEFCON zatytułowanej "Spot the Fed" będzie teraz dysponował asami w rękawie. "Spot the Fed" to gra, której celem jest zdemaskowanie uczestniczącego w konferencji pracownika rządowego występującego w cywilu. Ten, kto zdekonspiruje federalnego, otrzymuje koszulkę z napisem: "I spotted the fed", a federalny –. koszulkę "I am the fed!".

Moss nie jest pierwszym hakerem, który doradza rządowi USA. Już wcześniej legendarny Mudge, członek grupy hakerskiej L0pht, pracował dla Senatu USA w sprawie poważnych problemów w kwestiach bezpieczeństwa i spotykał się z Billem Clintonem, aby referować mu zagadnienia związane z atakami DDoS.

wydanie internetowe www.heise-online.pl