Haker traktowany gorzej niż Anders Breivik

Haker traktowany gorzej niż Anders Breivik

Haker traktowany gorzej niż Anders Breivik
Źródło zdjęć: © Bertil Ericson / Heiko Junge - PAP/EPA
03.01.2014 13:47, aktualizacja: 03.01.2014 14:36

W czerwcu haker Gottfrid Svartholm Warg został oskarżony o kradzież danych ubezpieczeniowych obywateli Szwecji. Podobne zarzuty chce mu postawić również duńska policja. Po zakończeniu procesu w Szwecji, duńskie władze uzyskały zgodę na ekstradycję przestępcy, który obecnie przetrzymywany jest w areszcie w mieście Koge. Tymczasem ruszyła międzynarodowa kampania, która zwraca uwagę, że Warg przebywa w o wiele gorszych warunkach niż Anders Breivik – norweski morderca, który 22 lipca 2011 roku z zimną krwią zabił 77 osób.

Gottfrid Svartholm Warg po ekstradycji ze Szwecji trafił najpierw do więzienia w Kopenhadze, szybko jednak przeniesiono go do zakładu w Koge. Warunki w jakich jest przetrzymywany haker ujawniła jego matka szwedzkiemu serwisowi The Local. Kobieta opowiadała, że jej syn jest przetrzymywany w odosobnieniu, a z innymi osadzonymi wolno mu kontaktować się jedynie przez 2 godziny tygodniowo. Dodatkowo, Warg nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym –. nie ma dostępu do komputera, gazet, a nawet książek – zarówno własnych, jak i tych z więziennej biblioteki. O wizycie matki haker dowiedział się dopiero, gdy już do niego przyjechała.

Traktowanie go w ten sposób jest obrzydliwe. Nie znam przepisów dotyczących przetrzymywania osób w Danii, ale warunki, w jakich on przebywa wystarczą, by psychicznie skrzywdzić człowieka Haker gorszy od mordercy?

Po wizycie matki Warga, jego prawnik złożył oficjalną skargę na warunki, w jakich Szwed jest przetrzymywany. Duński wymiar sprawiedliwości zdecydował się zezwolić na trochę dłuższy kontakt z innymi więźniami, ale podtrzymał zakaz korzystania z wszelkich książek, gazet, magazynów, a zwłaszcza z komputera. Władze tłumaczą, że to wszystko w obawie przed zniszczeniem dowodów, których jeszcze nie znaleziono. Media zaczęły porównywać sytuację uwięzionego hakera z masowym mordercą - Andersem Breivikiem. Norwerski przestępca zabił w lipcu 201. roku 77 osób za co został skazany na 21 lat więzienia. Breivik poskarżył się na warunki w jakich jest przetrzymywany, po czym został przeniesiony do jednego z najlżejszych więzień w Norwegii, rozpoczął eksternistyczne studia politologiczne na Uniwersytecie w Oslo oraz pisze własną książkę.

Za co Warg siedzi w areszcie?

Gottfrid Svartholm Warg jest współzałożycielem największego serwisu z plikami torrent –. The Pirate Bay, który pozwala na dzielenie się plikami w sieci, z których większość łamie prawa autorskie twórców filmów czy muzyki. Jednak to nie za „zatokę piratów” Szwed stanął przed sądem, ale za kradzież danych obywateli Szwecji i Danii. Warg został oskarżony o włamanie na serwery firmy Logica, która przechowywała dane ubezpieczeniowe Szwedów. Dodatkowo, zarzucono mu kradzież podobnych danych z serwerów firmy, która obsługuje duńską policję (stąd wniosek o ekstradycję i kłopoty hakera) oraz włamanie do komputerów banku Nordea. Z tego ostatniego zarzutu został oczyszczony z powodu braku wystarczających dowodów. Duński wymiar sprawiedliwości wciąż zbiera dowody przeciw Wargowi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że grozi mu kara do 6 lat więzienia.

Źródło: The Copenhagen Post

_ GB/SW/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)