Google poszpieguje nas z kosmosu

Google poszpieguje nas z kosmosu

Google poszpieguje nas z kosmosu
Źródło zdjęć: © geoeye.com
10.09.2008 15:24, aktualizacja: 11.09.2008 10:24

Kilka dni temu wystrzelono na orbitę okołoziemską satelitę GeoEye1, którego zadaniem jest zbieranie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Google podpisało porozumienie z właścicielem satelity, na mocy którego posiada wyłączność na publikowanie zdjęć o tak wysokiej rozdzielczości w Internecie – w serwisach Google Maps i Google Earth.

Obraz
© (fot. geoeye.com)

Satelita GeoEye-1 zaprojektowany i zbudowany przez General Dynamics Advanced Information Systems, jest jak do tej pory jedynym na świecie satelitą wykonującym zdjęcia o aż tak wysokiej jakości. Poruszając się w przestrzeni kosmicznej na wysokości 68. km, pokonuje ją z prędkością około 7 km na sekundę. Satelita w ciągu jednego dnia jest w stanie 15-krotnie okrążyć Ziemię, co odpowiada obszarowi około 700 000 km2. Zastosowany w satelicie system obrazowania jest w stanie rozróżniać tak małe obiekty na powierzchni naszego globu, jak 16 cali – około 40 centymetrów na pixel. Do tej pory w Google Maps i Earth zdjęcia miały rozdzielczość około 15m2 na jeden pixel. GeoEye-1 będzie zbierać materiały fotograficzne w czterech zakresach widma: niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni. Tak wysoka jakość zdjęć pozwoli Google zaglądać na nasze domowe podwórka i sprawdzać, czy aby mamy na nich porządek...

Obraz
© (fot. Google)

Google musiało zawrzeć specjalną umowę ze Stanami Zjednoczonymi, na mocy której, firmie nie wolno prezentować zdjęć z obszaru USA, których rozdzielczość jest wyższa niż pół metra na pixel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)