Google pokazało ukończoną wersję swojego samochodu

Google pokazało ukończoną wersję swojego samochodu23.12.2014 13:00
Google pokazało ukończoną wersję swojego samochodu
Źródło zdjęć: © Google

Google w końcu zaprezentowało ukończoną wersję swojego samochodu. Firma nazywa go "najlepszym prezentem świątecznym, jaki mogła sobie wyobrazić". Prace nad jego rozmaitymi prototypami trwały od maja. Ostatecznie autonomiczny pojazd, który przemierzać będzie ulice Północnej Kalifornii w przyszłym roku, wygląda jak na zdjęciu powyżej.

Autonomiczny samochód to jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów w historii Google'a. Firma chce, by w przyszłości takie pojazdy mogły przemierzać ulice naszych miast bez pomocy kierowców. Będzie do nich wsiadał jedynie pasażer, a auto samo bezpiecznie i efektywnie dowiezie go do celu.

Google jest tak pewne swojej wizji, że pierwsze prototypy ich samochodu nie miały nawet kierownicy czy pedałów. Polegały tylko i wyłącznie na odpowiednim działaniu algorytmów sterowania. Takie podejście do sprawy nie spodobało się jednak władzom Kalifornii, które przekonały firmę, że pierwsze, testowe wersje autonomicznych pojazdów nie powinny przemieszczać się miejskimi ulicami bez nadzoru kierowcy. Google umieścił więc w pojeździe system sterowania, by w razie potrzeby siedząca w nim osoba mogła przejąć kontrolę i zareagować na potencjalny problem.

Okres świąteczny inżynierowie z Google'a poświęcą na testowaniu pojazdu w swojej siedzibie i na specjalnie przygotowanych torach. Wszystko to w nadziei, że uda się go przygotować na włączenie się do miejskiego ruchu jak najszybciej w przyszłym roku.

288766164531034259
Źródło zdjęć: © Dla porównania - prototyp samochodu, pokazany w maju (fot. Google)

Sercem systemu, który pozwala samochodowi na samodzielne poruszanie się po mieście, jest przygotowana specjalnie w tym celu cyfrowa mapa miasta. Siłą rzeczy musi być ona dalece bardziej złożona niż to, co oferuje chociażby Google Maps – oprócz topografii ulic zawiera również informacje o wysokości, na jakiej znajdują się światła drogowe, rozmieszczeniu znaków stopu i przejść dla pieszych, wysokości krawężników czy szerokości pasów ruchu.

Przygotowanie mapy jest skomplikowane i czasochłonne, początkowo więc samochody Google będą się poruszały tylko po Mountain View – i to nie całym. Jednocześnie firma pracuje nad tym, by w miarę możliwości zmniejszać znaczenie mapy, na razie jednak jest ona konieczna do działania całego systemu.

Aktualne plany zakładają ukończenie prac nad autonomicznymi samochodami do 2017 roku. Wtedy mają być one gotowe, by wyruszyć na ulice całego świata.

_ DG _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)