Google oskarżony o nieuczciwość

Google oskarżony o nieuczciwość

12.09.2007 11:30, aktual.: 12.09.2007 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Australijska Komisja Konkurencji i Konsumenta ( ACCC ) złożyła w sądzie pozew, w którym oskarża Google'a o nieuczciwe praktyki biznesowe. To pierwsza tego typu sprawa przeciwko wyszukiwarkowemu gigantowi.

Komisji nie podobają się linki sponsorowane Google'a, które pojawiają się na pierwszych miejscach wyszukiwania. Koncern sprzedaje te miejsca za spore pieniądze. Jednocześnie reklamuje się jako firma, której główny produkt - wyszukiwarka - nie jest sterowany ręcznie, a wyświetlane wyniki bazują tylko i wyłącznie na odpowiednich algorytmach, które tak samo traktują wszystkie odpowiedzi na zadane zapytanie. Tymczasem wyświetlenie opłaconych wyników na najbardziej atrakcyjnych miejscach jest niczym więcej, jak wpływaniem na wyniki wyszukiwania. Rozbieżność pomiędzy rzeczywistością a reklamowanym przez Google'a sposobem działania wyszukiwarki została uznana przez ACCC za nieuczciwą praktykę. To najważniejszy, ale nie jedyny zarzut.

Drugim, również związanym z nieuczciwymi praktykami, jest fakt, iż program reklamowy AdWords umożliwia podszywanie się pod konkurencję. Uczyniła tak firma Trading Post, która wykupiła w AdWords nazwy swoich konkurentów - firm Kloster Ford i Charlestown Toyota. Użytkownik, który szukał tych firm, trafiał na odnośniki, które w rzeczywistości prowadziły do strony Trading Post.

Jeśli sąd uzna zarzuty ACCC wizerunek Google'a, który usilnie przedstawia się jako firma uczciwa, może nieco ucierpieć.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)