Gniazdko, które zidentyfikuje urządzenie elektryczne

Gniazdko, które zidentyfikuje urządzenie elektryczne

Gniazdko, które zidentyfikuje urządzenie elektryczne
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
22.03.2012 13:55, aktualizacja: 22.03.2012 14:25

Sony opracowało gniazdko elektryczne, które potrafi zidentyfikować urządzenie do niego podpięte, a nawet konkretnego użytkownika. Japońska korporacja ma nadzieję, że ta technologia pozwoli zdalnie monitorować działanie konkretnych urządzeń i wyłączać je w razie potrzeby. Mogłaby także być stosowana do identyfikacji osób korzystających z przyszłych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

System oparty jest o autorską technologie Sony FeliCa. Kiedy urządzenie wpięte jest do gniazdka, chip we wtyczce komunikuje się z nim bezprzewodowo identyfikując sprzęt. W efekcie zasilanie wszystkich urządzeń wyposażonych w ten system można kontrolować zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji. Na razie działa to w formie przejściówki, jednak Sony ma nadzieję zintegrować system z wtyczkami przyszłych urządzeń.

Chip w gniazdku pozwala także na identyfikację użytkownika za pomocą specjalnej karty zbliżeniowej. Dzięki temu możliwe będzie obciążenie konkretnej osoby odpowiednią opłatą za korzystanie z publicznie dostępnych gniazdek. W przypadku ładowania samochodu ma to sens. Oczywiście można zastanawiać się, co stanie się w przypadku zgubienia lub kradzieży tej karty. Albo czy nie wygodniejsze dla użytkownika byłoby zintegrowanie takiego gniazdka z terminalem kart zbliżeniowych, ale cóż, Sony ma ambicję wyznaczać standardy –. zobaczymy, co z tego wyniknie.

Korporacja nie zdecydowała jeszcze kiedy system zostanie wprowadzony na rynek. Zanim to jednak nastąpi Japończycy chcą rozmawiać z innymi producentami sprzętu i przedsiębiorstwami energetycznymi na temat swojego wynalazku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)