Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość

Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość29.03.2019 10:44
Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość
Źródło zdjęć: © PAP | PA/Owen Humphreys

Naukowcy mają dwie wiadomości: jedna dobra, druga zła. Ta pierwsza brzmi: wielkie fale na morzach i oceanach są coraz rzadszym zjawiskiem. Druga może przysłonić radość z tego faktu.

Z badania brytyjskich naukowców opublikowanego w "Scientific Reports" wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat zmalała liczba występowania gigantycznych fal na oceanach.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1994-2016 - pisze serwis Nauka w Polsce.

Gigantyczne fale to takie, które są co najmniej dwa razy wyższe od tych występujących w aktualnych warunkach pogodowych.

Choć do takich zjawisk dochodziło rzadziej, to naukowców zmartwił inny fakt: gigantyczne fale stają się coraz wyższe. Co więcej, powstawały nawet wtedy, gdy panowały dobre warunki pogodowe.

Na dodatek coraz wyższe fale zaczynały występować częściej w porze zimowej.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili analizę w Stanach Zjednoczonych. Teraz chcą zająć się podobnymi badaniami w Europie. Dzięki ich pracy w przyszłości być może możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie, kiedy i gdzie może powstać gigantyczna fala.

Wyższe fale to rzecz jasna problem dla transportu morskiego. Zjawisko może doprowadzić do uszkodzeń statków, a nawet ich zatonięć. Stanowią więc zagrożenie nie tylko dla samych jednostek, ale przede wszystkim życia.

Monstrualne fale mogą być zagrożeniem również na lądzie. W listopadzie 2018 roku żywioł zerwał balkony na Teneryfie. Niezbędna była ewakuacja kurortu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)