Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość
Naukowcy mają dwie wiadomości: jedna dobra, druga zła. Ta pierwsza brzmi: wielkie fale na morzach i oceanach są coraz rzadszym zjawiskiem. Druga może przysłonić radość z tego faktu.
Z badania brytyjskich naukowców opublikowanego w "Scientific Reports" wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat zmalała liczba występowania gigantycznych fal na oceanach.
Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1994-2016 - pisze serwis Nauka w Polsce.
Gigantyczne fale to takie, które są co najmniej dwa razy wyższe od tych występujących w aktualnych warunkach pogodowych.
Choć do takich zjawisk dochodziło rzadziej, to naukowców zmartwił inny fakt: gigantyczne fale stają się coraz wyższe. Co więcej, powstawały nawet wtedy, gdy panowały dobre warunki pogodowe.
Na dodatek coraz wyższe fale zaczynały występować częściej w porze zimowej.
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili analizę w Stanach Zjednoczonych. Teraz chcą zająć się podobnymi badaniami w Europie. Dzięki ich pracy w przyszłości być może możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie, kiedy i gdzie może powstać gigantyczna fala.
Wyższe fale to rzecz jasna problem dla transportu morskiego. Zjawisko może doprowadzić do uszkodzeń statków, a nawet ich zatonięć. Stanowią więc zagrożenie nie tylko dla samych jednostek, ale przede wszystkim życia.
Monstrualne fale mogą być zagrożeniem również na lądzie. W listopadzie 2018 roku żywioł zerwał balkony na Teneryfie. Niezbędna była ewakuacja kurortu.