Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość

Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość

Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość
Źródło zdjęć: © PAP | PA/Owen Humphreys
Adam Bednarek
29.03.2019 10:44, aktualizacja: 29.03.2019 11:12

Naukowcy mają dwie wiadomości: jedna dobra, druga zła. Ta pierwsza brzmi: wielkie fale na morzach i oceanach są coraz rzadszym zjawiskiem. Druga może przysłonić radość z tego faktu.

Z badania brytyjskich naukowców opublikowanego w "Scientific Reports" wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat zmalała liczba występowania gigantycznych fal na oceanach.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1994-2016 - pisze serwis Nauka w Polsce.

Gigantyczne fale to takie, które są co najmniej dwa razy wyższe od tych występujących w aktualnych warunkach pogodowych.

Choć do takich zjawisk dochodziło rzadziej, to naukowców zmartwił inny fakt: gigantyczne fale stają się coraz wyższe. Co więcej, powstawały nawet wtedy, gdy panowały dobre warunki pogodowe.

Na dodatek coraz wyższe fale zaczynały występować częściej w porze zimowej.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili analizę w Stanach Zjednoczonych. Teraz chcą zająć się podobnymi badaniami w Europie. Dzięki ich pracy w przyszłości być może możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie, kiedy i gdzie może powstać gigantyczna fala.

Wyższe fale to rzecz jasna problem dla transportu morskiego. Zjawisko może doprowadzić do uszkodzeń statków, a nawet ich zatonięć. Stanowią więc zagrożenie nie tylko dla samych jednostek, ale przede wszystkim życia.

Monstrualne fale mogą być zagrożeniem również na lądzie. W listopadzie 2018 roku żywioł zerwał balkony na Teneryfie. Niezbędna była ewakuacja kurortu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)